Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor de înmormântare (deces)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor de înmormântare (deces)

Bună seara!
De curând tatăl unei prietene a decedat, din cele cunoscute de mine familia poate beneficia de un ajutor de deces.
Acesta lucra cu carte de muncă ca și muncitor calificat în construcții. Din câte știu angajatorul trebuie să ofere asiguratului salariat acest ajutor familiei, dar societatea/firma refuză oferirea acestui ajutor.
Acum vine întrebarea mea: Societatea are acest drept de a refuza oferirea jutorului de deces? Dacă ,,da,, , de ce, care sunt motivele? iar dacă ,,nu,, ce este de făcut?
Mulțumesc anticipat!
Luiza Andreea, utilizator
1. Ajutorul de inmormantare se acordă de către angajator din sursele proprii, respectând prevederile contractului de muncă colectiv /individual sau ale regulamentului intern.

2. Daca nu este prevazuta acordarea acestuia in documentele mentionate mai sus , atunci angajatorul nu are obligatia de a acorda asa ceva.

3. Daca este prevazuta acordarea acestuia in documentele mentionate mai sus , atunci angajatorul are obligatia de a acorda asa ceva.
Refuzul acestuia poate face obiectul:
- unei sesizari la ITM
- actiuni in instanta
- proceduri de mediere.
Cornel Vasile, Consilier juridic