Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis

Buna seara....as dori sa ma sfatuiti sau sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarea problema.
Sunt un locatar al unui bloc cu 4 etaje... Locuind la etajul 4, parintii mei datorita vremurilor de odata au reusit sa ridice un acoperis in in doua ape impreuna cu ceilalti vecini tot de la etajul 4 pe bani lor. Acoperisul are undeva in jur de 25 de ani, structura este destul de buna insa este acoperit cu placi din azbociment care au inceput sa se degradeze datorita intemperiilor si vechimii acestuia. Ce doresc eu este doar o reparatie si anume sa inlocuim placile cele vechi cu tabla ondulata. Precizez ca am luat legatura si cu asociatia de proprietari insa nu am primit nici un sprijin, nici moral si cu atat mai putin financiar ... Ba chiar m.au atentionat mai in gluma, mai in ras ca este posibil sa fiu si reclamat de un vecin si sa primesc si amenda...
Intradevar in acele timpuri nu se cereau autorizatii de constructii sau proiecte si nu este nici singurul acoperis din oras facut dupa buzunarul fiecaruia... Va rog mult sa ma indrumati cum sa procedez, tinand cont ca eu impreuna cu cei 3 vecini de la etajul 4 vrem sa reparam acoperisul pe bani nostri ne avand autorizatie la actualul acoperis si nici suport din partea asociatiei sau a vecinilor... Chiar daca suportam cheltuielile de reparatie macar sa nu mai fim si trasi la raspundere de autoritati sau amendati..
Va multumesc frumos!
Tinand cont ca traim in Romania, sa nu ajungeti ca cei care au fost amendati ca au reparat drumul pe banii lor desi, nimeni de la primarie nu facea nimic.
Legal, acoperisul este parte comuna si trebuie sa contribuie toti proprietari corespunzator cotei parti indivize.
Dupa parerea mea, ar trebui ca impreuna cu cei 3 vecini sa faceti cate o solicitare catre asociatie si, ulterior catre primarie serviciul de ralatii cu asociatiile de proprietari. In ultima faza, judecatoria.
Cunosc cazuri similare in care asociatiile au ajuns sa plateasca si procesul si reparatia.
Imi puteti spune mai multe detalii in ceea ce priveste solicitarea, un format anume. Si cum sa actionam... Sa facem reparatia si apoi solicitarea sau sa asteptam un raspuns de la asociatia de proprietari? In ce sens spuneti ca este un acoperis legal tinand cont de faptul ca nu detinm nici un act asupra lui?
Atentie sporita!
Anterior oricarui demers desfasurati acte si actiuni pentru a intra in legalitate cu acoperisul executata fara forme legale
In conditiile in care acoperisul a fost executat fara acordul asociatiei de proprietari fara parcurgerea procedurii de autorizare ,acesta nu este consemnat in cartea tehnica a constructiei si la eventual control riscati amenzi substantiale concomitent cu obligarea dezafectarii constructiei neautorizate
Trebuie sa solicitati presedintelui de asociatie sa supuna pe ordinea de zi a adunarii generale a proprietarilor necesitatea executarii de acoperis
Daca obtineti acordul adunarii generale,puteti continua cu obtinerea formalitatilor legale =proiect tehnic,autorizatie constructie certificat de urbanism
aspectul ca dv intentionati inlocuirea placilor de azbociment cu tabla obliga din nou la obtinerea de autorizatie de constructie
Este situatie complexa care se poate solutiona daca se ajunge cu asociatia la compromis
1.Pentru obtinerea acordului adunarii generale de ce acte as avea nevoie sau exista anumite formulare sau cereri tipizate?
2. Obtinerea acordului este pentru reparatie sau pentru obtinerea formalitatilor legale?
3. Formalitatile legale =proiect tehnic,autorizatie constructie certificat de urbanism... pe cheltuiala cui se vor face ? o sa fim implicati doar cei de la etajul 4, toti vecinii sau asociatia de proprietari?
4. In discutia cu asociatia de proprietar m-i s-a spus ca nu o sa pot obtine autorizatie de constructie datorita faptului ca exista o lege care implica constructia acoperisului pe tot blocul ci nu doar pe o scara de bloc.
5 Daca nu o sa pot obtine formalitati legale, exista o posibilitate in repararea acoperisului ? Eventual depunerea unei cereri la primarie in vederea repararii acoperisului chiar daca nu exista nici un act legal ?
1-Nu sunt necesare documente
este necesar ca presedintele de asociatie sa isi manifeste interesul sa conduca discutiile de asa natura sa determine participantii la adunare sa voteze executarea de reparatii acoperis
Problema esentiala consta in acea ca acoperisul in realitatea exista dar realitatea din acte probeaza ca modificarea nu este legal executata,astfel ca este posibil ca multi proprietari sa ridice problema responsabilitatii acoperisului in conditiile in care acesta a fost executat strict ca urmare a interesului locatarilor de la ultimul nivel dar fara acordul vecinilor si fara forme legale
2-Acordul adunarii generale este pentru intrarea in legalitate cu acoperisul
Constientizati ca este o lucrare executata fara respectarea normelor in vigoare
Eventual control va atrage amenzi usturatoare si obligatia dezafectarii constructiei
3-Interesul dv prioritar este acela de intrare in legalitate
Este posibil sa trebuiasca suportate eventuale compromisuri care tin strict de intelegerea locatarilor
Nu este obligatoriu ca toti locatarii sa accepte sa contribuie la formalitatile de intrare in legalitate pentru o lucrare executata de catre o parte a locatarilor fara acordul tuturor proprietarilor si fara forme legale
Daca adunarea generala intelege sa voteze intrarea in legalitate,costurile vor fi suportate de catre asociatie
4-Da ,autorizatia de constructie se elibeereaza pentru intreaga terasa necirculabila
nu se elibereaza autorizatii de constructii pentruu interventii partaile la terasa imobil de locuit in comun
Tocmai de acea am precizat ca intrarea in legalitate este conditionata de interesul presedintelui de asociatie de a pune problema in fata participantoilor la aunarea generala
Daca este presedinte responsabil poate avea o atitudine ferma,,este necesar sa executam imbunatatirea cu acoperis care asigura protectai termica ,impotriva intemperiilor la intreg imobilul
Daca este presedinte dezinteresat poate invoca ca unii locatari au inteles sa solicite modificarea acoperisului,dar care nu are acorduri si a fost executat fara forme legale,,executia ar genera costuri in sarcina proprietarilor,-varianta care categoric ar fi defavorabila dv
5-Categoric nu !
Nu este bine sa faceti demersuri la autoritati atat timp cat constructia este ilegal edificata,riscati amenzi enorme concomitent cu obligatia dezafectarii constructiei si readucerea partii comune la forma si aspectul anterior interventiei