avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile întreprindere individuală
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile întreprindere individuală

Buna ziua,

Recent am înființat o întreprindere individuală principală activitate 9001 - Sonorizare evenimente spectacole și va trebui să plătesc licențele aferente pentru scop lucrativ respectiv utilizarea fonogramelor la UPFR.

Întrebarea mea este dacă aceste taxe pot fi trecute ca și cheltuieli? Vă mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: djszabi , utilizator 18:30, 19 Ianuarie 2019
Da, sunt deductibile conform documentelor justificative ale platii si veti trece in registrul jurnal de incasari si plati.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator
Mulțumesc pentru răspunsul prompt, dl-e George Neagu!

În altă ordine de idei m-ar interesa și să înregistrez întreprinderea în evidențele ANAF-ului. Din câte am citit pe forum documentele necesare pentru înregistrarea II-ului sunt:
1. Dosar șină cu datele complete ale firmei pe fața acestuia (Nume, CUI, NR reg.)
2. Copie certificat de înregistrare emis de ORC;
3. Copie certificat constatator emis de ORC;
4. Copie rezoluție emisa de ORC;
5. Copie carte de identitate
6. Declarația unică

Vă rog să ma corectați dacă nu știu bine. Întrebarea mea este: mâine dacă merg să mă înregistrez, va trebui să depun declarația unică pentru anul 2018 sau 2019? De asemenea am văzut că a apărut în știri cum că a apărut și noua formulă pentru anul 2019, până la urma care se completează? Vă reamintesc că întreprinderea a fost înființată săptămâna aceasta.
Declaratia unica pentru cei nou infiintati se depune in maxim 30 de la infiintarea la registrul comertului. O sa completati doar partea cu estimatul pentru din 2019. Adica cam ce venituri estimati ca veti incasa in acest an pe activitatea dumneavoastra si cam ce cheltuili veti plati. Pe aceste valori rezulta un venit anual net estimat ca diferenta intre el si se va plati impozit pe venit 10% .
Ultima modificare: Vineri, 18 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator


george-neagu a scris:

Declaratia unica pentru cei nou infiintati se depune in maxim 30 de la infiintarea la registrul comertului. O sa completati doar partea cu estimatul pentru din 2019. Adica cam ce venituri estimati ca veti incasa in acest an pe activitatea dumneavoastra si cam ce cheltuili veti plati. Pe aceste valori rezulta un venit anual net estimat ca diferenta intre el si se va plati impozit pe venit 10% .


Asa este, problema e alta. Declaratia se depune doar online incepand de la 1 ianuarie, iar formularul existent pe site este cel din 2018.
Ateptati cateva zile ca sa faca si ei actualizarea pe site. Abia a aparut OpANAF nr. 49/2019 pentru aprobarea modelului, conţinutului, modalităţii de depunere şi de gestionare a formularului „Declaraţie unică privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice“. Monitorul oficial nr. 43 din 16.01.2019
In aceasta noua varianta a declaratiei unice se declara informatiile pentru inchiderea anului 2018 si pentru estimatul pentru 2019.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Declaratie unica pfi Alina Constantin Alina Constantin Buna ziua, Am SPV-UL activat si dupa nenumarate incercari nereusite de depunere a Declaratiilor Unice ( Rectificativa pentru 2018 si Veniturile Estimate ... (vezi toată discuția)
Întâmpin câteva dificultăți legate de completarea declarației unice pentru pfa cu venit 0, vă rog să mă ajutați Bogdan52 Bogdan52 Buna ziua, Intampin cateva dificultati legate de completarea formularului pentru declaratia unica. Sunt PFA individual cu impozitare in timp real, insa anul ... (vezi toată discuția)
Ucmr-ada sau upfr daniel_constantin daniel_constantin Buna ziua ...Am o mare problema, am un srl cu obiect de activitate prestari servicii (inclusiv sonorizare) si desi platesc taxa la ucmr-ada pt fiecare ... (vezi toată discuția)