Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... ucmr-ada sau upfr
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

ucmr-ada sau upfr

Buna ziua ...Am o mare problema, am un srl cu obiect de activitate prestari servicii (inclusiv sonorizare) si desi platesc taxa la ucmr-ada pt fiecare sonorizare, zilele trecute la un targ de nunti a venit cineva de la upfr (trimis de concurenta) ca sa ma verifice de o autorizatie .... .Practic ei fac acelasi lucru .... colecteaza taxe si impozite pt orda. La care trebuie sa platesc ???? Mentionez ca in urma cu cateva saptamani am primit o notificare de la adpfr (Asociatia pentru Drepturile Producatorilor de Fonograme din Romania) prin care mi-au spus acelasi lucru .... sa platesc o taxa (am inteles neoficial ca ar fi vorba de 1400 ron) pt acelasi lucru ... drepturi de autor ....Upfr mi-a cerut sa platesc o taxa de 1700 ron si 1.5 % din incasarile pe un an de zile, iar la ucmr-ada platesc 38 de lei pe eveniment.....Intrebarea mea este ... la cine trebuie platit ? pt ca in statutul fiecare organizatii apare acelasi lucru ... practic face acelasi lucru .....
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua,

Comunicarea publica a operelor muzicale reprezinta o gestiune colectiva obligatorie impusa de L 8/1996 art 123^1.

Dvs ca utilizator trebuie sa platiti o remuneratie titularilor de drepturi constituiti pe de o parte din artisti(cei care interpreteaza muzica respectiva) iar pe de alta parte din producatorii de fonograme (muzica respectiva este imprimata pe fonograme de catre casele de discuri; conform L8/1996 producatorii de fonograme au si ei dreptul la o remuneratie pentru utilizarea fonogramelor publicate in scop comercial- art 106^5 din L 8/1996).

Ceea ce dvs ati platit la UCMR ADA reprezinta remuneratia cuvenita autorilor de opere muzicale.

Ramane ca dvs sa platiti drepturile producatorilor de fonograme, adica mai pe scurt utilizarea directa/indirecta a fonogramelor publicate in scop comercial pe care sunt imprimate melodiile respective. Ptr aceasta dvs trebuie sa aveti achizitionate fonograme legale (CD-originale) si sa incheiati un 2 contracte de licenta cu UPFR (organismul de gestiune colectiva care reprezinta pe producatorii de fonograme) astfel:

-licenta de utilizare in scop lucrativ a se vedea [ link extern ] );
-licenta de reproducere care este necesara autorizarii copierii melodiilor fixate pe fonograme in playlisturi- a se vedea [ link extern ] ).

Cam aceasta ar fi situatia cu remuneratiile datorate UCMR ADA si UPFR. Opinia de mai sus este emisa avand in vedere situatia de fapt prezentata de dvs in mesaj.