Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

Buna ziua,

Intrebarea mea este legata de urmatoarea:

" Ca recompensare a muncii suplimentare, conform Codului muncii, aceasta se face în două moduri:

prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea orelor suplimentare (în aceste condiții salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru);
dacă nu e posibilă varianta de mai sus, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia (sporul nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază)."

M-ar interesa daca angajatorul alege compensarea prin zile libere, se adauga sporul mentionat mai sus ? De exemplu o zi de sarbatoare sau weekend, ar trebui sa fie platit cu un spor 100%. Asta inseamna ca eu am dreptul la 2 zile libere ?
Multumesc !
1. Pentru munca suplimentara, daca angajatorul alege compensarea prin zile libere, nu se mai adauga si sporul respectiv.

2. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

3. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.
buna ziua,
sa inteleg ca:

1) pentru 8 ore lucrate suplimentar ( de luni pana vineri), compensarea se face cu o zi libera platita ( adica in pontaj inregistrez 8 ore recuperare care intra in total ore platite pentru luna in care se face compensarea)

2) pentru 8 ore lucrate in sarbatori legale compensarea se face cu o zi libera neplatita ( adica in pontaj trec pur si simplu liber -ca recuperare).
dar, exista posibilitatea ca salariatul sa acumuleze mai putine ore platite in luna in care se face aceasta compensare.

Va multumesc!
cristinast, utilizator
1) pentru 8 ore lucrate suplimentar ( de luni pana vineri), compensarea se face cu o zi libera platita ( adica in pontaj inregistrez 8 ore recuperare care intra in total ore platite pentru luna in care se face compensarea)

Corect.

2) pentru 8 ore lucrate in sarbatori legale compensarea se face cu o zi libera neplatita ( adica in pontaj trec pur si simplu liber -ca recuperare).
dar, exista posibilitatea ca salariatul sa acumuleze mai putine ore platite in luna in care se face aceasta compensare.

Si orele din sarbatori legale intra in calcul...
adica, recuperarea orelor efectuate in sarbatori legale se face la fel ca la orele suplimentare...(o zi libera platita normal si salariatul sta acasa)
cristinast, utilizator
Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. ........ In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul., insa ziua lucrata va fi pontata corespunzator.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.