Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se mai pot obține documente din dosarul personal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se mai pot obține documente din dosarul personal și extrasul din Revisal dacă firma a fost radiată?

Ce se intampla cu documentele de personal ale unei firme dupa ce este radiata de la Registrul comertului?

De la cine se mai pot obtine documente din dosarul personal si extras din Revisal daca nu au fost eliberate documentele obligatorii la incetarea c.i.m. (adeverinta de vechime, raport per salariat, etc.)?
Manuela Rășină, administrator
Extrasul REVISAL se poate obtine de la ITM, daca societatea este radiata.

Celelate documente se pot obtine de la lichidator sau de la detinatorul legal al arhivei acelei societati.

Documentele de personal ale unei firme dupa ce este radiata de la Registrul comertului trebuiesc predate fie la D.J.A.N. , fie la o societate autorizata pentru activitati de arhivare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru a se identifica locul arhivarii unde trebuie sa se adreseze salariatul?
Lichidatorului societatii .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am inteles, multumesc.
Să se adreseze Arhivelor Naționale competente teritorial. Sau consultă firmele autorizate din județul respectiv (în București sunt foarte multe firme). Pentru documente păstrate luate de la firme desființate, să caute firmele autorizate pentru păstrare și conservare (=depozit) și pentru utilizare a documentelor deținute (=rezolvare de cereri, în general). În registrul oficial sunt trecute datele de contact: adresa, telefon, email...[ link extern ]