Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cheltuieli judecata contestatie amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cheltuieli judecata contestatie amenda

Buna ziua,

Intrebarea principala este urmatoarea:

In cadrul contestatiei unei amenzi primite urmata de castigarea procesului, se pot cere cheltuieli de judecata?

Daca da, trebuie sa chem statul Roman in judecata inca de la inceput? Impreuna cu IPJ?

In speta este vorba de o amenda aplicata unei persoane cu deficiente de auz si comunicare (surdo-muta) care prin lege trebuie sa fie reprezentata de un interpret autorizat al limbajului mimico-gestual. Va trebui sa plateasca aceste servicii.

Poate sa ceara aceste cheltuieli de judecata efectuate? Pentru asta trebuie sa cheme in judecata si statul Roman?

Intrebarea apare datorita acetui articol:

[ link extern ] /

Va multumesc mult!
Buna ziua,

Daca nu ati solicitat cheltuielile de judecata prin contestatie sau nu ati mentionat faptul ca, veti solicita aceste cheltuieli pe cale separata (in cadrul unui proces separat), nu le mai puteti solicita.
Nu mai pot fi obtinute nici in cazul in care formulati cale de atac impotriva hotararii primei instante.
Cheltuielile trebuiau solicitate de la IPJ, intrucat aceasta institutie a fost parte in proces.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Ok ... recunosc, m-am exprimat ciudat. Multumesc mult pentru rasuns.

Amenda nu este inca contestata, suntem in termen insa am gasit variatii de informatii, cum ca nu se pot cere cheltuieli de judecata in cadrul contestatiilor la amenzi sau, conform link anterior, cum ca ar trebui sa chem in judecata Statul roman pentru a putea primi cheltuielile de judecata.

Deci sa inteleg ca fac contestatie si cer cheltuieli, simplu, nu stat implicat, etc, corect?

P.V. e nul relativ dar cam nul de drept pentru ca exista prejudiciu si numai anularea lui poate duce la repararea prejudiciului.

Multumesc frumos.
La sfarsitul contestatiei mentionati faptul ca solicitati obligarea paratului la plata cheltuielilor de judecata.
Mentionati de asemenea, in ce constau aceste cheltuieli de judecata, ex. taxa timbru, contravaloare copii xerox, etc. si cuantumul lor,
Depuneti dovada achitarii taxei judiciare de timbru in original si dovada celorlalte cheltuieli de judecata in copii xerox conformate cu originalul.
Cheltuielile de judecata trebuie solicitate de la partea cu care va judecati, in cazul dvs. inteleg ca este vorba de IPJ, statul roman nu are calitate procesuala.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Multumesc mullt!