Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua . Proces pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua . Proces pensie alimentara

As vrea sa dau in judecata fostul prieten pentru drepturile copilei adica alocatie si pensie alimentara cer trebui sa fac si cat ma costa
Cornel Vasile, Consilier juridic
Luați legătura cu un avocat pentru a formula o acțiune în instanță având ca obiect stabilirea pensiei de întreținere.
Numai cu actiune in instanta, veti obtine doar pensie de la data introducerii actunii astfel ca ar fi bine sa nu mai intarziati introducerea cererii caci minora pierde.
Daca copilul are ca tata in certificatul de nastere pe fostul dvs. prieten, actiunea pe care trebuie sa o formulati trebuie sa contina urmatoarele capete de cerere si anume :
-stabilirea locuintei minorului la domiciliul dvs.,
-exercitarea autoritatii parintesti comune ( exclusive doar daca exista motive temeinice)
-stabilirea pensiei de intretinere in favoarea minorei ( in functie de venitul realizat sau raportata la venitul minim pe economie dupa caz), cu obligarea paratului la plata acesteia de la data introducerii actiunii si pana la implinirea varstei majoratului,
-obligarea paratului la plata cheltuielilor de judecata
Actiunea se timbreaza cu 20 de lei pentru fiecare capat de cerere ( 60 lei), iar onorariul avocatului daca optati pentru angajarea unui avocat, il veti stabili cu acesta.