Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea CIM

Ma puteți ajuta va rog.!!! Am suspendat un contract in data de 16.01.2019 pe 3 luni (concediu fără salar) fara ai modifica salariul minim înainte . Dar In data de 7.01.2019 am întocmit actele adiționale si au fost semnate de angajați cu privire la modificarea salariului, doar ca incă nu am făcut modificarile in Revisal, Pot sa ii modific salariul și angajatului cu contractul suspendat??? Am făcut o greșeală ca am suspendat contractul pe salariul vechi???? Va rog sa ma lamuriti.
Multumesc.
Daca nu ati operat incetarea suspendarii c.i.m.,atunci se poate face corectie... pasii sunt :
- anulare suspendare
- modificare c.i.m.
- operare suspendare
Va Multumesc pentru răspuns. La suspendare pot sa folosesc acea data 16.01.2019??

Cornel Vasile a scris:

Daca nu ati operat incetarea suspendarii c.i.m.,atunci se poate face corectie... pasii sunt :
- anulare suspendare
- modificare c.i.m.
- operare suspendare

Da, o puteti folosi.
Șefa mea spunea sa nu fac aceasta corecție deoarece am la dispoziție pana in data de 30.01.2019 sa fac modificările in Revisal. Eu mâine modific in Revisal salariul la toți angajatii și sa ii modific și lui. Ea se bazează pe faptul ca am la dispoziție acele 20 zile lucrătoare de a transmite modificările salariale. Și in momentul suspendării nu era modificat încă salariul la nimeni. Credeți ca este corect sa fac acest lucru???
Deși i-am suspendat CIM sa ii modific salariul????
Cornel Vasile a scris:

Da, o puteti folosi.

Nu aveti cum sa-i modificati salariul , decat daca efectuati pasii de mai sus.

Suspendarea c.i.m. de cand este?
Cornel Vasile, Consilier juridic