avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea CIM

Ma puteți ajuta va rog.!!! Am suspendat un contract in data de 16.01.2019 pe 3 luni (concediu fără salar) fara ai modifica salariul minim înainte . Dar In data de 7.01.2019 am întocmit actele adiționale si au fost semnate de angajați cu privire la modificarea salariului, doar ca incă nu am făcut modificarile in Revisal, Pot sa ii modific salariul și angajatului cu contractul suspendat??? Am făcut o greșeală ca am suspendat contractul pe salariul vechi???? Va rog sa ma lamuriti.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:31, 22 Ianuarie 2019
Daca nu ati operat incetarea suspendarii c.i.m.,atunci se poate face corectie... pasii sunt :
- anulare suspendare
- modificare c.i.m.
- operare suspendare
Va Multumesc pentru răspuns. La suspendare pot sa folosesc acea data 16.01.2019??

Cornel Vasile a scris:

Daca nu ati operat incetarea suspendarii c.i.m.,atunci se poate face corectie... pasii sunt :
- anulare suspendare
- modificare c.i.m.
- operare suspendare

Da, o puteti folosi.
Șefa mea spunea sa nu fac aceasta corecție deoarece am la dispoziție pana in data de 30.01.2019 sa fac modificările in Revisal. Eu mâine modific in Revisal salariul la toți angajatii și sa ii modific și lui. Ea se bazează pe faptul ca am la dispoziție acele 20 zile lucrătoare de a transmite modificările salariale. Și in momentul suspendării nu era modificat încă salariul la nimeni. Credeți ca este corect sa fac acest lucru???
Deși i-am suspendat CIM sa ii modific salariul????
Cornel Vasile a scris:

Da, o puteti folosi.

Nu aveti cum sa-i modificati salariul , decat daca efectuati pasii de mai sus.

Suspendarea c.i.m. de cand este?
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Revisal salarii contructii Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua! Am si eu 2 nelamuriri: 1.Pentru modificarile salariale care au fost transmise in revisal in data de 28,12,2018 ( cu 2080 si 2350) si care trebuie ... (vezi toată discuția)
Inscriere in revisal mitrofan emilia mitrofan emilia Buna ziua Am o situatie de modificare salariu in Revisal. Trebuie sa modific salariu din 01.01.2019, fiind firma de constructie, la 3000 lei. Cum procedez ... (vezi toată discuția)
Semnarea unui act aditional sau a unui nou contract de munca Morisca10 Morisca10 buna seara , Va rog frumos sa mi spuneti daca este nevoie sa semnez un act aditional pe linga contractul de munca existent . ... (vezi toată discuția)