Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... COPIL REL. EXTRACONJUGALA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

COPIL REL. EXTRACONJUGALA

Buna ziua
Sora mea a fost maritata cu un barbat si a avut 5 copii, dupa care a avut o relatie extraconjugala timp de 10 ani. Din relatia extraconjugala s-a nascut o fata, in certificatul de nastere e trecut sotul , sora mea nu a divortat. Recent sora mea a murit si tatal cu fratii si surorile mai mici vor sa ia fata la ei, intrebarea e... se pot confruta cu prb daca o iau la ei? pot sa o ia legal ? sotul vrea fata indiferent ca nu e a lui (in acte e al lui,dar biologic e al lui barbatul al doilea) si cum sa procedeze sa o ia? ( mentionez ca al doilea barbat in 10 ani nu a recunoscuto legal)
Laurentia409, utilizator
Buna ziua,
Daca in acte e a dansului... nu e nici o problema, o poate lua acasa fara grija.
Daca tatal natural vrea sa recunoasca fata, sau fata vrea sa fie recunoscuta de dumnealui, trebuie deschis proces in instanta...Pana atunci, o poate creste fara probleme
Multumesc frumos