Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Noutati 2% si 3,5% pentru 2019 directionati catre ONG !
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Noutati 2% si 3,5% pentru 2019 directionati catre ONG !

1. In Monitorul Oficial nr. 44 / 17.01.2019 s-a publicat in sfarsit Legea 30 / 2018 de aprobare cu modificari a OUG 25 / 2018
Modifica semnificativ regimul directionati catre ONG de procente in impozitul datorat de contribuabil ( cei 2% sau 3,5%) si altele.

2. In M.Of. 43 / 16.01.2019 s-a publicat Ordinul ANAF 49/2019 pentru aprobarea modelului, conținutului, modalității de depunere și de gestionare a formularului "Declarație unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice". Declaratia contine si rubrica specifica pentru virarea a 2% sau 3,5% catre un ONG. Termenul de depunere este 15 martie !

3. In M.Of. 40 / 15.01.2019 s-a publicat Ordinul ANAF nr. 50/2019 pentru aprobarea procedurii privind stabilirea de către organul fiscal central a sumei reprezentând 2% din impozitul anual datorat pentru susținerea entităților nonprofit care se înființează și funcționează în condițiile legii și a unităților de cult sau pentru acordarea de burse private, conform legii, sau a sumei reprezentând 3,5% din impozitul anual datorat pentru susținerea entităților nonprofit și a unităților de cult, care sunt furnizori de servicii sociale acreditați cu cel puțin un serviciu social licențiat, în condițiile legii, precum și a modelului și conținutului unor formulare
Noua reglementare pune in concordanta legislatia secundara privind mecanismul DOI LA SUTA cu recentele modificari de Cod Fiscal aduse prin Legea 30 / 2019 - inclusiv un nou model pentru Declaratia de tip 230. Este deja si pe site-ul ANAF formularul de declaratie. Termenul de depunere este 15 martie !
george-neagu, moderator