Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... As putea redirectiona impozitul pe venit către 2 ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

As putea redirectiona impozitul pe venit către 2 ong-uri?

Buna ziua .
As putea redirectiona impozitul pe venit ( 3,5 % ) in 2 ONG -uri diferite ?
Respectiv 2% si 1,5 % ?
Multumesc
george-neagu, moderator
Nu. Totul doar la unul, care vreți.
Cf. ANAF-Ordin 15/2021, Anexa 1 (Procedură privind stabilirea sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul anual ...), Art. 4.2:
"Persoanele fizice care optează pentru direcţionarea sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul anual pentru susţinerea mai multor entităţi nonprofit/unităţi de cult, precum şi pentru acordarea de burse private completează în mod corespunzător formularul "Anexă nr. . . . la Cererea privind destinaţia sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul anual datorat". În această situaţie se completează corespunzător căsuţele prevăzute în formularul 230 cu numărul anexelor completate şi depuse împreună cu acesta."

V. și Ghidul contribuabililor 2023, pag. 6 și 10 (art. 2.2.3 și 3.2.3) ref. Completarea formularului
([ link extern ] )
Ba se poate, de aceea nu mai este o singura rubrica ci poti completa mai multe anexe.... ca sa dai la doua sau mai multe ONG sau sa dai o parte la un ONG si alta parte din cei 3.5% la bursa privata....

george-neagu a scris:

Nu. Totul doar la unul, care vreți.