Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie totala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie totala

De poate obtine custodie totala asupra minorului, in ideea in care in prima instanta s-a stabilit custodie comuna. Si daca celalalt parinte nu isi exercita dreptul de a vedea copilul si nici nu plateste pensie alimentara, pot sa actionez in instanta pentru custodie totala?
Puteți dar șansele-s mici, regula este trasată de exercitarea autorității părintești în comun, excepția se activează în foarte puține cazuri.
În interesul superior al minorului ar fi să mergeți cu hotărârea la un executor, pentru a obține pensia de întreținere.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa obtin custodia totala pentru ca Nu vreau sa stau sa il caut in cazul in care vreau sa ies din tara cu copilul sa plec intr-o vacanta. De el nu stiu nimic de 2 ani. Daca are antecedente de violenta, am sanse?
Care ar fi cazurile in care se acorda custodia totala?
anemone4u86, utilizator
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa obtin custodia totala pentru ca Nu vreau sa stau sa il in cazul in care vreau sa ies din tara cu copilul sa plec intr-o vacanta. De el nu stiu nimic de 2 ani. Daca are antecedente de violenta, am sanse?
Care ar fi cazurile in care se acorda custodia totala?
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa obtin custodia totala pentru ca Nu vreau sa stau sa il in cazul in care vreau sa ies din tara cu copilul sa plec intr-o vacanta. De el nu stiu nimic de 2 ani. Daca are antecedente de violenta, am sanse?
Care ar fi cazurile in care se acorda custodia totala?
Violența exercitată asupra minorului ar fi, fără putință de tăgadă, un motiv întemeiat.
În ipoteza indezirabilă în care nu obțineți exercitarea autorității în mod exclusiv, aveți varianta solicitării instanței să suplinească al tatălui consimțământ.