avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie totala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie totala

De poate obtine custodie totala asupra minorului, in ideea in care in prima instanta s-a stabilit custodie comuna. Si daca celalalt parinte nu isi exercita dreptul de a vedea copilul si nici nu plateste pensie alimentara, pot sa actionez in instanta pentru custodie totala?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 10:48, 22 Ianuarie 2019
Puteți dar șansele-s mici, regula este trasată de exercitarea autorității părintești în comun, excepția se activează în foarte puține cazuri.
În interesul superior al minorului ar fi să mergeți cu hotărârea la un executor, pentru a obține pensia de întreținere.
Ultima modificare: Marți, 22 Ianuarie 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa obtin custodia totala pentru ca Nu vreau sa stau sa il caut in cazul in care vreau sa ies din tara cu copilul sa plec intr-o vacanta. De el nu stiu nimic de 2 ani. Daca are antecedente de violenta, am sanse?
Care ar fi cazurile in care se acorda custodia totala?
Ultima modificare: Marți, 22 Ianuarie 2019
anemone4u86, utilizator
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa obtin custodia totala pentru ca Nu vreau sa stau sa il in cazul in care vreau sa ies din tara cu copilul sa plec intr-o vacanta. De el nu stiu nimic de 2 ani. Daca are antecedente de violenta, am sanse?
Care ar fi cazurile in care se acorda custodia totala?
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa obtin custodia totala pentru ca Nu vreau sa stau sa il in cazul in care vreau sa ies din tara cu copilul sa plec intr-o vacanta. De el nu stiu nimic de 2 ani. Daca are antecedente de violenta, am sanse?
Care ar fi cazurile in care se acorda custodia totala?
Violența exercitată asupra minorului ar fi, fără putință de tăgadă, un motiv întemeiat.
În ipoteza indezirabilă în care nu obțineți exercitarea autorității în mod exclusiv, aveți varianta solicitării instanței să suplinească al tatălui consimțământ.

Alte discuții în legătură

Custodie minor dupa noul cod isabel05 isabel05 buna seara, va rog din suflet sa imi spuneti ce sanse am sa obtin custodia copilului meu, mai exact vreau sa ies din tara cu copilul fara acordul tatalui pt ... (vezi toată discuția)
Divort Alexandra Panta Alexandra Panta Buna seara am o problema ași vrea sa divorțat de soțul meu avem o fetita de 2 ani impreuna el are foarte mari probleme cu alcoolul e violent verbal si fizic ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara Nicoleta09875 Nicoleta09875 Buna ziua, In urma divortului am custodie comuna cu tatal minorului in varsta de 4 ani. Acesta doreste sa l ia in vacanta la Londra pentru o saptamana ... (vezi toată discuția)