Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte de donație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte de donație

Buna seara !
In timpul căsătoriei soțul meu a primit casa in care stăm donație de la unchiul lui, casa avea doar fundație când am început să o ridicam, dar la momentul când s-au făcut actele casa era deja gata.
În contractul de donație eu nu sunt trecuta nicăieri, se specifică că e bun propriu, al lui (al sotului meu).
Dacă acum am divorta am dreptul la casă? Si inca o problemă nou avem 2 copii, iar soțul mai are un copil din alta relație, are dreptul la casă si celălalt copil in cazul unui divorț?
Va multumesc!
Drepturile copiilor nu exista decat după decesul sotului.
In caz de divorț, dvs nu aveti nici un drept. După cum a fost specificat in contractul de donație, imobilul este bun propriu.