avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Am plătit garanție în 16.01. 2019 la semnarea unui ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Am plătit garanție în 16.01. 2019 la semnarea unui contract de închiriere pe un an. După câteva zile am găsit să stau la cineva gratuit, dar proprietarul refuză să-mi restituie garanția. Cum o pot recupera?

Buna seara. Am incheiat un contract de inchirierea ptr o garsoniera pe 16.01.19. Perioada contractului este de un an. Odata cu semnarea contractului am platit si garantia. Intre timp, adica pe 21.01, am gasit sa stau la cineva, gratuit. Contractului nu este inregistrat la anaf, a fost intocmit un 2 exemplare si unu este la mine. Cum imi mai pot recupera banii. Am incercat sa gasesc o cale de intelegere cu propietarul si sustine ca banii eu i-am pierdut. Eu nu am folosit nimic din acea garsoniera. Mentionez ca a schimbat si yala. Multumesc frumos.
Ultima modificare: Luni, 28 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: andrei_rosu23 , utilizator 11:22, 1 Februarie 2019
Buna ziua, Va multumesc ptr raspuns. In discutia cu proprietarul, am specificat ca sunt dispusa ca imi opreasca 30% din valoarea platita. Ptr timpul pierdut si de el. Eu nu am beneficiat de nimic din ce reprezinta acea garsoniera. Din contra, am facut si curat acolo. Intentia mea era sa ma mut.
Multumesc!
In Romania cind bati "palma la un business" si nu faci acte clare trebuie sa stii din start ca nu se va respecta nimic. Aceasta metoda este folosita de guvernare in ansamblul ei si reprezinta un mod de educare a populatiei.
Nu exista nici un punct 3. Când inchiriati un spațiu de locuit in Romania aceasta garanție este destinata cheltuielilor mai sus menționate, aceasta este practica (nu judecam acum daca este greșita sau nu)
O zi frumoasa va doresc.

sorin.damian a scris:

Domnule Asclepios, nu ati trecut punctul 3. Proprietarul a incasat garantia pentru rezervarea cazarii. Ori poate afacerile se fac intre samariteni.........

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

TudoseOana a scris:

Contractului nu este inregistrat la anaf, a fost intocmit un 2 exemplare si unu este la mine.


Din moment ce proprietarul nu a inregistrat contractul din inchiriere la Anaf, dansul a comis infractiunea de evaziune fiscala. Dumneavoastra ca un bun cetatean mergeti la cea mai apropiata sectie de politiei si ii faceti plangere penala.
Ultima modificare: Vineri, 1 Februarie 2019
andrei_rosu23, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. am inchiriat o garsoniera prin agentie si contractul ... ioana495 ioana495 Buna ziua. Am inchiriat o garsoniera prin agentie si contractul stipuleaza ca \"in cazul in care chiriasul se razgandeste in privinta inchirierii ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract închiriere - condiții proaste Anna.Darlau Anna.Darlau Am închiriat de curând o garsonieră. Abia la câteva zile după mutare au început problemele: tablou electric, apă cu presiune redusă datorită unei ... (vezi toată discuția)
Garantie retinuta la inchiriere alexc20 alexc20 Buna ziua. Mai am o problema de adus in discutie. In prezent locuiesc intr-o garsoniera in chirie. Am inchiriat imobilul pe 12 luni si am semnat un contract ... (vezi toată discuția)