Forum Discuţii juridice Executare silită Reexecutare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Reexecutare silita

Am fost executat în martie 2018 pt o datorie de 2600 lei + 600 cheltuieli de executare...Am terminat cu acea executare în octombrie 2018....acum am primit o înștiințare de la executor ca mi.se va pune oprire fin nou in acelaș dosar pt o sumă de 8000 lei compusi fin 1600 lei datorie si restul penalizări si dobânzi. Eu nu inteleg , pot face asa ceva?
Depinde care este izvorul acelei datorii. Pentru aceeasi suma nu puteti fi executat de mai multe ori. Ar trebui verificat ce reprezinta sumele pentru care ati fost executat anterior si pentru care sunteti executat acum si sa formulati contestatie la executare, in caz de neconcordanta.
Categoric NU....!!!
E un tertip intens folosit de unii executori deoarece nu-i cerceteaza NIMENI NICIODATA si abunda in averi...
Am intalnit o asemenea speta in care creditorul nu stia nimic despre redeschiderea unui dosar de executare cu o noua executare , neasteptandu-se ca fac contestatie la executare si ca creditorul o sa depuna intampinare ca nu a mai solicitat o noua executare...
Apoi este interzisa aplicarea de dobanzi de catre entitati care nu sunt banci sau nu detin autorizare din partea BNR.
Este TOTAL ilicit asa ca faceti atat Contestatie la Executare CAT SI PLANGERE PENALA LA PARCHETUL DE PE LANGA CURTEA DE APEL unde sunteti arondati...
Lasati-mi o adresa de mail si va indrum eu
Trebuie sa stopam tupeul acestor smecheri pasuiti de intangibilii fara raspundere care se multumesc sa spele situatia si sa anuleze actele de executare si astfel nenorocitul de executor scapa basma curata ca doar nici nu-l intreaba nimeni de sanatate si o ia de la capat cu alti amari ai sortii...
Care se prinde bine ,dar majoritar ceilalti platesc...fara ca Tertul poprit (angajatorul) sa incerce sa vada legalitatea actelor de executare ca nu-l intereseaza decat somatia ...
gi-jane2, moderator
Apropo de speta dumneavoastra ...
Onorariul maxim pentru executare in cazul dumneavoastra este maxim 10% din suma executata adica 260 lei ...Acesta v-a perceput cu tot cu cheltuieli de executare si onorariu 600 lei pentru 3 hartii intocmite.....
gi-jane2, moderator
Onorariul executorului nu reprezinta toate cheltuielile de executare, acestea din urma pot cuprinde onorariu avocat, taxe de timbru, onorariu expert, cheltuieli de transport etc.
Contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta. Dar trebuie studiate actele neaparat.