Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intrebare activitati independente ca persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intrebare activitati independente ca persoana fizica

Buna ziua,

Am citit recent despre activitati independente ca persoana fizica, cu scopul de a depunde declaratia unica si de a achita impozit pentru venituri, si sunt curios daca m-as incadra daca fac freelance de acasa, cu program flexibil, veniturile venind de la o alta persoana din afara tarii, in domeniul IT, pe internet. Am inteles ca ar fi vorba de aplicabilitatea a minim 4 puncte dintr-o lista (pentru activitati independente pe PF) si s-ar aplica, doar ca nu inteleg exact demersurile.

Trimit la ANAF declaratia unica? Care sunt taxele pentru venituri de genul asta? Se aplica genul asta de activitate independenta si la mine?

Multumesc!
Va autorizati ca pfa la registrul comertului si apoi depuneti declaratia unica la finante in maxim 30 de zile de la infiintare.