Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma la care lucrez oferă un bonus bianual de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma la care lucrez oferă un bonus bianual de performanță, iar o condiție de acordare este să nu ai un concediu medical mai mult de 10 zile consecutive. Este legal acest criteriu?

Buna ziua! Firma la care lucrez ofera un bonus bianual de performanta; o conditie de acordare a acestuia este sa nu ai un concediu medical mai mare de 10 zile consecutive. Este legal acest criteriu, mai ales ca acesta se aplica unui singur departament din cadrul companiei? Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Legea nu prevede astfel de criterii .... bonusurile de performanta pot fi acordate numai daca sunt prevazute in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

Prin urmare, acordarea acelui bonus unde este prevazuta?
Multumesc pentru raspuns. Bonusul este prevazut in contractul de munca, iar clauza respectiva este specificata in regulamentul de ordine interioara pe care nimeni nu l-a semnat ( firma si-a schimbat numele si o parte din conducere anul trecut, au facut un nou regulament intern, dar acesta nu a fost semnat de cei angajati inainte de schimbarea respectiva, ci doar de cei ce s-au angajat dupa acea schimbare.

Cornel Vasile a scris:

Legea nu prevede astfel de criterii .... bonusurile de performanta pot fi acordate numai daca sunt prevazute in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

Prin urmare, acordarea acelui bonus unde este prevazuta?

Conform art.243 alin.1 C.mun., regulamentul intern se aduce la cunoştinţă salariaţilor prin grija angajatorului şi îşi produce efectele faţă de salariaţi din momentul încunoştinţării acestora.

Daca salariatilor nu li s-a adus la cunostinta prevederile Reg. Intern, atunci acesta nu-si va produce efectele fata de acestia.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Acest criteriu de acordare a bonusului de performanta poate fi considerat discriminatoriu, deoarece angajatorul favorizeaza persoanele care nu s-au imbolnavit, aspect ce nu tine de vointa persoanei respective. Nu decidem noi cand/daca ne imbolnavim sau daca avem nevoie de o interventie medicala.

Chiar si in ipoteza in care o persoana a beneficiat de concediu medical pe o durata mai mare de 10 zile, aceasta tot poate atinge obiectivele de performanta avute in vedere de angajator pentru acordarea bonusului.
Bonusul de performanţă îl asigură angajatorul celor care au avut...performanţă.Posibilitatea acordării acestuia nu reprezintă şi obligaţia angajatorului.
În rest, este doar un mijloc de descurajare a concediilor medicale neacoperite de realitate, la care mulţi angajaţi recurg, fiindcă pot.