Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Este obligatoriu ca un ONG sa aiba cont bancar deschis ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Este obligatoriu ca un ONG sa aiba cont bancar deschis ? Sau merge si fara ?

Un ONG , care nu este de interes public , ca sa fie eventual subventionat de stat , nu are nici incasari in cont si nici nu face plati . Astfel, se plateste la banca un comision de administrare inutil . De aceea , membrii ONG-ului vor sa inchida acest cont bancar, dar nu stiu daca este legal sau nu ...
Multumesc pentru raspuns !
Nu este obligatoriu sa tineti deschis contul bancar al ong daca nu-l folositi. Numai ca daca ati desfasurat campanie de colectare 2% din formularele 230 la impozitul pe salariu si declaratia unica. trebuie sa aveti contul activ tot anul pentru a va putea transfera cei de la finante banii respectivi.
george-neagu, moderator
Multumim pentru raspunsul profesionist ! Respect maxim !
Nu exista nicio obligatie legala de a avea cont bancar.