Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratie unica 2019
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratie unica 2019

Buna ziua
O persoana care a avut dividende distribuite in anul 2017, achitate in 2018(mai mult de 22800 lei), si care a declarat in anul 2018 in Declaratia unica anticipat cass si a si platit, dar in anul 2018 nu au mai fost distribuite alte dividende, ce va declara in Declaratia unica din 2019?Ce se intimpla cu banii achitati anticipat ?
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Strict pe exemplul dumneavoastra, ar fi trebuit sa bifeze in declaratia unica ca doreste sa plateasca pentru sase luni cate 190 lei lunar si sa fie asigurat tot anul. Banii platii nu i se mai returneaza si apare ca asigurat.
Si ati procedat gresit ca ati depus declaratia unica pentru acest tip de venit. Se depune doar dupa ce incasati efectiv dividendele sau daca stiati ca erau distribuite in anul 2018..