Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie de stat cu salariul în învățământ ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie de stat cu salariul în învățământ de stat

Bună ziua
Dacă sunt pensionat militar din 2008 și acum lucrez în învățământ ca profesor, pot cumula acestea?
Lucrez de 2 luni cu plata cu ora și prin examen am obținut norma întreaga ca profesor debutant!
A intrat în vigoare o lege, privind aceasta problema de cumul?
Mulțumesc!
Legea 223/2015
Art.76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum și copiii beneficiari ai unei pensii de urmaș, încadrați în gradul III de invaliditate;
d) copiii beneficiari ai unei pensii de urmaș, prevăzuți la art. 48 lit. a) și b).
(2) Soțul supraviețuitor, beneficiar al unei pensii de urmaș, poate cumula pensia cu venituri din activități profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea din urmă nu depășesc 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.