Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... alocație de hrană acordată bugetarilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

alocație de hrană acordată bugetarilor

Din cuantumul alocației de hrană se rețin contribuțiile de sănătate și asigurări sociale?

este vorba de indemnizatia de hrana acordata cfm. art. 18 din leg. 153/2017, si da este inclusă în brut si se rețin toate obligatiile cfm. legii 227/2015 codul fiscal. Daca sunt acordate sub forma de thichete atunci doar se impoziteaza.