Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensii

Buna ziua.
Am iesit la pensie in noiembrie 2008, de la Chimcomplex SA Borzesti. Am lucrat 21 de ani in grupa I.
De la Casa de Pensii am primit raspuns ca nu beneficiez de recalcularea începută din 1 octombrie 2018.
Exista grupa I de munca si grupa I speciala?
Ma puteti lamuri cu privire la categoriile care beneficiază de aceasta noua recalculare?
Va multumesc.
Precizati data deschiderii drepturilor.
In ce data a lunii noiembrie(data punerii in plata).
In Decizia de pensionare din data de 06.10.2008, se specifica intrarea mea in drepturi din data de 21.08.2008.
Eu am mai lucrat pana in data de 01.11 2008.

Toti anii i-am avut lucrati in Chimcomplex SA Borzesti din care:
- 22 de ani, 4 luni si 24 zile in grupa I
- 8 luni si 11 zile in grupa II
- 9 ani, 6 luni si 7 zile in conditii normale

Nu intrati in aceasta recalculare.
Legea 263/2010

Art.169^1
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislației anterioare datei de 1 ianuarie 2011, care au desfășurat activități în locuri de muncă încadrate în grupa I și/sau grupa a II-a de muncă potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv activități în locuri de muncă încadrate în condiții deosebite și/sau condiții speciale, potrivit legii, beneficiază de o creștere a punctajelor anuale realizate în aceste perioade, după cum urmează:

a) cu 50% pentru perioadele în care au desfășurat activități în locuri de muncă încadrate în grupa I de muncă sau în locuri de muncă încadrate în condiții speciale;

(2) Prevederile alin. (1) se aplică pensionarilor ale căror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 și care, conform prevederilor legale în vigoare, nu au beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, aprobată prin Legea nr. 154/2009, Legii nr. 218/2008 pentru modificarea și completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, art. 78^2 din Legea nr. 19/2000, de prevederile art. 169 din prezenta lege, precum și de majorarea punctajului pentru perioadele realizate în condiții speciale după data de 1 aprilie 2001.

Gasiti raspunsul la alin.(2)

Ati beneficiat de doua majorari:
Prima in octombrie 2009 prin aplicarea prevederilor O.U.G.100/2008
A doua in ianuarie 2011 prin aplicarea prevederilor art.169 din legea 263/2010
Carp Mircea, utilizator
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.

Revin cu o intrebare referitor la acelasi subiect, doar ca as dori sa imi spuneti daca sotia mea a avut parte de aceleasi mariri ca si mine si nu se incadreaza pentru recalculare.

A intrat in drepturi de pesionare in data de 01.10.2009.

A lucrat:
- grupa I, 22 de ani si 8 luni
- in conditii normale de munca, 8 ani si 25 zile.

Va multumesc.