Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!

Aduc probe ca afirmatia de mai sus este adevarata:
-Primul caz este un pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are 7 ani si 5 zile in conditii speciale
-Al doilea caz este alt pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are lucrat in conditii speciale 5 ani 11 luni si 21 de zile

Nu sunt singurile cazuri.Pe acestea(dosare)le detin.

Beneficii pentru aceste perioade lucrate in conditii speciale:
1-Perioada suplimentara la vechimea in munca = 0
2-Reducerea varstei standard de pensionare = 0
3-Punctaj suplimetar = 0

Mentionez ca nu au beneficiat de prevederi(legi)speciale.Adica de un stagiu complet de cotizare, redus.

Inca o precizare importanta:
Este vorba de cei care si-au deschis drepturile pana la intrarea in vigoare a legii 263/2010.Exceptie facand cei si-au deschis drepturile in intervalul 03/11/2008 la 08/12/2008.Acestia au beneficiat de prevederile legii 218/2008.
Domnule Carp, ati facut doar niste afirmatii si nu ati intrebat nimic.

Nu inteleg de ce ar trebui sa primeasca punctaj suplimentar si perioada suplimentara (adica fostul spor de grupa, vreti sa spuneti) doua persoane care au lucrat in conditii speciale. Acestea se acordau, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 ianuarie 2011, persoanelor care au lucrat in grupele I si II de munca.

Reducerea varstei standard de pensionare este o alta discutie, pentru care ar trebui sa dati datele persoanelor. Daca, insa, este vorba despre persoane care au lucrat in fosta grupa I de munca iar periodele au fost echivalate cu conditii speciale potrivit Legii nr. 226/2006, discutia fara documente este una fara sfarsit si cu probabilitate foarte mica de a ajunge la o concluzie corecta.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cele postate de mine sunt in legatura directa cu acest topic inchis:

www.avocatnet.ro/content/for...

Fac mentiunea,ca ambele cazuri prezentate de mine se incadrau in legea 226/2006 art.2(2)si 3(1).

De ce nu s-a facut asa,eu nu pot sti.Am aflat mult prea tarziu,dupa aplicarea O.U.G.100/2008.

Deschiderea de drepturi s-a facut pe legea 19/2000 cu aplicarea Art. 1671(4)

Anii de conditii speciale din postarea anterioara,sunt icadrati la legea 226/2006.
Intrebarea care se pune este:
Daca nu s-a beneficiat de prevederile legii 226/2006,de ce nu se acorda punctaj suplimentar ?Asa cum s-a acordat celor care si-au deschis drepturile in intevalul 03/11/2008 08/12/2008,sau celor care isi deschid drepturile pe legea 263/2010
Sau ce beneficii aduc acesti ani de conditii speciale incadrati la legea 226/2006 ?
Sunt mentionati in decizie doar statistic ?

Carp Mircea a scris:
Cele postate de mine sunt in legatura directa cu acest topic inchis:
www.avocatnet.ro/content/for...

Topicul este inchis intrucat este mai vechi de trei luni. ''In mod ideal, moderatorii vor inchide discutiile inactive de mai mult de [3] luni, indiferent ca au primit sau nu raspuns'' (Moderatori. Rol si Instrumente):
www.avocatnet.ro/content/pag...

In privinta punctajului suplimentar si a perioadelor suplimentare, raman la parerea exprimata atat in mai 2011, in cealalta discutie, cat si in prezenta discutie. In privinta reducerii varstei standard de pensionare, am scris in mesajul anterior si o stiti foarte bine si dvs.: trebuie sa dati datele persoanelor.

In privinta Legii nr. 226/2006, am scris mai sus si repet: fara documente este greu de ajuns la o concluzie corecta. Dvs. aveti dosarele, eu nu am nimic. In alta ordine de idei, o discutie abstracta despre legislatia abrogata din Romania este complet inutila intrucat nu are finalitate, sau cel putin eu nu vad o finalitate.
Eu nu-mi pot permite sa comentez inchiderea unui topic.Am facut doar trimitere la el.

Problema ridicata de mine in cele doua topicuri,nu ma afecteaza pe mine,personal

Iata ce ma framanta pe mine:
De ce in art.169(6)din legea 263/2010 se face trimitere doar la cei care au lucrat in conditii deosebite, iar la cei in speciale nu ?.
A fost o scapare ?
Asa a dorit legislativul ?
Este discriminare ?
Nu este ?