avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost sancționat de un agent de circulație pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost sancționat de un agent de circulație pentru o contravenție pe care n-a constatat-o el. Am vreo șansă să obțin reducerea suspendării permisului sau anularea PV?

Buna ziua, am primit o amenda de ciruclatie pe A1 la km 12 pentru viteza de 132 km/ora. Agentul care m-a oprit a spus ca zona era restrictionata cu 80km/ora, motiv pentru care mi-a dat 9 puncte de amenda si suspendarea permisului pe 90 zile. I-am spus ca nu am vazut nici un indicator, ca aveam o viteza regulamentara pentru autostrada, insa cel care m-a oprit a comunicat prin statie cu cel care mi-a inregistrat viteza si i-a spus ca am depasit viteza intr-o zona cu limtare la 80. Tin sa mentionez ca am avut o conduita potrivita in trafic si ca nu am avut vreodata accidenta din culpa. Am citit ca ordonanta 2/2001 unde se specifica ca agentul constatator trebuie sa fie acela care sa aplice si sanctiunea. In cazul meu, unul a constatat si alt agent m-a oprit, cel din urma comunicand prin statie viteza avuta. Credeti ca este vreo sansa sa reduc durata retinerii permisului sau eventual anularea p-v daca contest p-v? Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 5 Februarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: dogele , utilizator 06:35, 6 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sanse spre zero. Instantele resping toate probele solicitate cand e vorba de radar.
Dar puteti sa mai amanati suspendarea, daca faceti plangere contraventionala si luati un certificat de rol, cu acesta vi se da permisul inapoi pana la solutionarea contestatiei.
Multumesc frumos pentru raspuns. E adevarat ce spune ordonanta 2/2001, si anume, ca doar agentul constatator poate aplica sanctiunea?
Am gasit acest text:

6.Ordonanta 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor prevede ca agentul care constata contraventia se numeste agent constatator. Agentul constatator este si cel care aplica sanctiunea, altfel procesul-verbal este lovit de nulitate absoluta. Deci, daca un agent constata contraventia, dar procesu-verbal este intocmit de un alt agent (situatia in care se transmite viteza prin statie), procesul-verbal este nul, nu are nici o valoare si in urma contestatiei dvs. instanta il va anula, va anula si amenda si punctele.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunteti simpatic.
Din punctul meu de vedere, puteti folosi ce aparari doriti.
Acela este agentul constatator, care v-a incheiat PV-ul si care a constatat contraventia, prin mijloace digitale.
Multumesc pentru ajutor!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


romicatila a scris:

Multumesc frumos pentru raspuns. E adevarat ce spune ordonanta 2/2001, si anume, ca doar agentul constatator poate aplica sanctiunea?
Am gasit acest text:
6.Ordonanta 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor prevede ca agentul care constata contraventia se numeste agent constatator. Agentul constatator este si cel care aplica sanctiunea, altfel procesul-verbal este lovit de nulitate absoluta. Deci, daca un agent constata contraventia, dar procesu-verbal este intocmit de un alt agent (situatia in care se transmite viteza prin statie), procesul-verbal este nul, nu are nici o valoare si in urma contestatiei dvs. instanta il va anula, va anula si amenda si punctele.

Nu e adevarat nimic din aberatiile de mai sus si nu scrie asa ceva in OG2/2001. E o problema lamurita de ICCJ de ceva timp (martie 2017), cu aceasta gogorita ce a circulat (si vad ca mai circula) pe internet :
"În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 109 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, art. 180 și 181 din Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările și completările ulterioare, coroborate cu art. 15 și art. 21 din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, polițistul rutier poate încheia procesul-verbal de constatare și sancționare a contravenției pe baza informațiilor comunicate prin radio de către operatorul radar, aflat în alt loc decât acela în care se afla polițistul rutier”.

Alte discuții în legătură

Recuperare permis la 30 zile? dantintesan dantintesan Buna ziua. Mi-a fost suspendat permisul pt viteza (181 km pe autostrada). Daca fac plangere contraventionala si apoi voi pierde procesul, voi mai avea ... (vezi toată discuția)
Contestare suspendare permis de conducere pt depasire limita viteza Ciprian1 Ciprian1 Buna ziua, ce posibilitati si ce sanse am sa castig daca contest masura retinerii pemisului de conducere , pentru circularea cu viteza de 104 Km/h in ... (vezi toată discuția)
Reexaminare dupa suspendarea permisului ionel purcaru ionel purcaru Buna ziua, mi-a fost suspendat permisul pentru o perioada de 90 zile pentru consum de alcol - 0.12 in aerul expirat, cu posibilitatea recuperarii dupa 30 zile ... (vezi toată discuția)