Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost sancționat de un agent de circulație pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost sancționat de un agent de circulație pentru o contravenție pe care n-a constatat-o el. Am vreo șansă să obțin reducerea suspendării permisului sau anularea PV?

Buna ziua, am primit o amenda de ciruclatie pe A1 la km 12 pentru viteza de 132 km/ora. Agentul care m-a oprit a spus ca zona era restrictionata cu 80km/ora, motiv pentru care mi-a dat 9 puncte de amenda si suspendarea permisului pe 90 zile. I-am spus ca nu am vazut nici un indicator, ca aveam o viteza regulamentara pentru autostrada, insa cel care m-a oprit a comunicat prin statie cu cel care mi-a inregistrat viteza si i-a spus ca am depasit viteza intr-o zona cu limtare la 80. Tin sa mentionez ca am avut o conduita potrivita in trafic si ca nu am avut vreodata accidenta din culpa. Am citit ca ordonanta 2/2001 unde se specifica ca agentul constatator trebuie sa fie acela care sa aplice si sanctiunea. In cazul meu, unul a constatat si alt agent m-a oprit, cel din urma comunicand prin statie viteza avuta. Credeti ca este vreo sansa sa reduc durata retinerii permisului sau eventual anularea p-v daca contest p-v? Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Sanse spre zero. Instantele resping toate probele solicitate cand e vorba de radar.
Dar puteti sa mai amanati suspendarea, daca faceti plangere contraventionala si luati un certificat de rol, cu acesta vi se da permisul inapoi pana la solutionarea contestatiei.
Multumesc frumos pentru raspuns. E adevarat ce spune ordonanta 2/2001, si anume, ca doar agentul constatator poate aplica sanctiunea?
Am gasit acest text:

6.Ordonanta 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor prevede ca agentul care constata contraventia se numeste agent constatator. Agentul constatator este si cel care aplica sanctiunea, altfel procesul-verbal este lovit de nulitate absoluta. Deci, daca un agent constata contraventia, dar procesu-verbal este intocmit de un alt agent (situatia in care se transmite viteza prin statie), procesul-verbal este nul, nu are nici o valoare si in urma contestatiei dvs. instanta il va anula, va anula si amenda si punctele.
Sunteti simpatic.
Din punctul meu de vedere, puteti folosi ce aparari doriti.
Acela este agentul constatator, care v-a incheiat PV-ul si care a constatat contraventia, prin mijloace digitale.
Multumesc pentru ajutor!

romicatila a scris:

Multumesc frumos pentru raspuns. E adevarat ce spune ordonanta 2/2001, si anume, ca doar agentul constatator poate aplica sanctiunea?
Am gasit acest text:
6.Ordonanta 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor prevede ca agentul care constata contraventia se numeste agent constatator. Agentul constatator este si cel care aplica sanctiunea, altfel procesul-verbal este lovit de nulitate absoluta. Deci, daca un agent constata contraventia, dar procesu-verbal este intocmit de un alt agent (situatia in care se transmite viteza prin statie), procesul-verbal este nul, nu are nici o valoare si in urma contestatiei dvs. instanta il va anula, va anula si amenda si punctele.

Nu e adevarat nimic din aberatiile de mai sus si nu scrie asa ceva in OG2/2001. E o problema lamurita de ICCJ de ceva timp (martie 2017), cu aceasta gogorita ce a circulat (si vad ca mai circula) pe internet :
"În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 109 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, art. 180 și 181 din Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările și completările ulterioare, coroborate cu art. 15 și art. 21 din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, polițistul rutier poate încheia procesul-verbal de constatare și sancționare a contravenției pe baza informațiilor comunicate prin radio de către operatorul radar, aflat în alt loc decât acela în care se afla polițistul rutier”.