Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arest la domiciliu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Arest la domiciliu

Detinutul care se afla in arest la domiciliu poate avea acces la telefon si internet?
De ce nu ar avea ? Nu exista din ce stiu o astfel de interdictie . Daca va ganditi ca ar putea ameninta partea vatamata nu spun ca nu e posibil dar risca sa-i fie inlocuita masura si nu are interes sa o faca . Partea de arest la domiciliu se scade din pedeapsa ce ii va fi aplicata asa ca e mai bine acasa .
Sa intelegem ca intre timp, iubitul dvs este in arest la domiciliu:))))
Daca nu i s-a interzis de catre instanta sa foloseasca telefonul sau internetul, sau sa ia legatura cu anumite persoane, are voie.
Si nu este detinut, saracul, ci doar inculpat.

Mari M. a scris:

Detinutul care se afla in arest la domiciliu poate avea acces la telefon si internet?

doberv a scris:

De ce nu ar avea ? Nu exista din ce stiu o astfel de interdictie . Daca va ganditi ca ar putea ameninta partea vatamata nu spun ca nu e posibil dar risca sa-i fie inlocuita masura si nu are interes sa o faca . Partea de arest la domiciliu se scade din pedeapsa ce ii va fi aplicata asa ca e mai bine acasa .

Multumesc pentru raspuns. Nu e vorba de partea vatamata. Sunt prietena lui. Am voie sa-l vizitez fiind arestat la domiciliu? Inca nu raspunde la telefon si de aceea intreb...
Dacă nu există vreo interdicție il puteti vizita.
Dacă nu aveti nicio implicație în dosarul penal nu există probleme dar vorbiti cu el pentru ca el stie ce are dreptul să nu facă.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București