avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arest la domiciliu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Arest la domiciliu

Detinutul care se afla in arest la domiciliu poate avea acces la telefon si internet?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:14, 6 Februarie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce nu ar avea ? Nu exista din ce stiu o astfel de interdictie . Daca va ganditi ca ar putea ameninta partea vatamata nu spun ca nu e posibil dar risca sa-i fie inlocuita masura si nu are interes sa o faca . Partea de arest la domiciliu se scade din pedeapsa ce ii va fi aplicata asa ca e mai bine acasa .
Sa intelegem ca intre timp, iubitul dvs este in arest la domiciliu:))))
Daca nu i s-a interzis de catre instanta sa foloseasca telefonul sau internetul, sau sa ia legatura cu anumite persoane, are voie.
Si nu este detinut, saracul, ci doar inculpat.

Mari M. a scris:

Detinutul care se afla in arest la domiciliu poate avea acces la telefon si internet?



doberv a scris:

De ce nu ar avea ? Nu exista din ce stiu o astfel de interdictie . Daca va ganditi ca ar putea ameninta partea vatamata nu spun ca nu e posibil dar risca sa-i fie inlocuita masura si nu are interes sa o faca . Partea de arest la domiciliu se scade din pedeapsa ce ii va fi aplicata asa ca e mai bine acasa .


Multumesc pentru raspuns. Nu e vorba de partea vatamata. Sunt prietena lui. Am voie sa-l vizitez fiind arestat la domiciliu? Inca nu raspunde la telefon si de aceea intreb...
Dacă nu există vreo interdicție il puteti vizita.
Dacă nu aveti nicio implicație în dosarul penal nu există probleme dar vorbiti cu el pentru ca el stie ce are dreptul să nu facă.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arest la domiciliu Nafets Nafets Mai exista arest la domiciliu? Cei ce comit infractiuni gen crime si talharii ajung in aceleasi inchisori ca si cei ce comit infractiuni gen inselaciuni cu ... (vezi toată discuția)
Am fost acuzat pe nedrept .... pauldorin87 pauldorin87 fapta=talharie (la intoarcere discoteca) prezenti=4 persoane 1=parte vatamata stare avansata ebrietate 2=faptuitori stare ebrietate 1= martor sofer ... (vezi toată discuția)
Deducere arest la domiciliu? JParice JParice Buna ziua, Domnul Claudiu Lascoschi a ridicat o speta in 2008 cu privire la scaderea arestului efectuat la domiciliu (in Italia )din pedeapsa finala.La acel ... (vezi toată discuția)