Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Folosire card după deces
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Folosire card după deces

O persoană a folosit cardul după decesul unei rude. Ca moștenitor cui ma pot adresa pentru a urmări și stoca imaginile înregistrate de către bancă când au fost retrași banii ?
Cel care a golit cardul refuză.
Pot recupera legal banii ?
Notarul va solicita un extras de cont de la banca (sau dvs. in calitate de mostenitori) si se va dovedi ca la data decesului exista o suma de bani care ulterior a fost retrasa . Formulati o plangere penala la politie pentru furt in cazul in care persoana carea a extras sumele nu este mostenitor si cereri obligarea acestuia la restituirea sumelor pentru cazul in care a cele sume nu au folosit cumva pentru inmormantarea defunctului .
Daca acea persoana era mostenitor legal, suma se intoarce ( macar teoretic) la masa succesorala.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Dacă banii retrași de la card au fost folosiți pentru cheltuielile de înmormântare, acei bani nu mai intră la masa succesorală. Instanța va da dreptate celui care s-a ocupat de înmormântare.