Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un copil minor a fost înșelat la un schimb de cai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un copil minor a fost înșelat la un schimb de cai fără acordul părinților. S-a întocmit dosar penal pentru înșelăciune, ce urmează?

Un copil minor a fost înșelat la un schimb de cai fără să aibă acordul părinților a doua zi ia înapoiat calul si acesta refuză să îmi dea animalul înapoi.Lam chemat la poliție și acesta refuză să-mi dea animalul i sa întocmit dosar penal pentru înșelăciune și aș vrea să știu cînd sa îmi pun un avocat sau care este procedura nu am mai avut nici odată probleme.
Manuela Rășină, administrator
Minorul va avea calitatea de persoana vatamata si obligatoriu i se va numi un avocat din oficiu. Trebuie sa se constituie si parte civila, cu contravaloarea animalului pierdut, daca nu este restituit in aceeasi stare. Ar fi bine sa angajati un avocat care sa il asiste, inainte de prima audiere.