Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort, cer ajutor !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort, cer ajutor !

buna ziua, sunt impreuna cu sotul meu de 17 ani si am luat acum 2 ani aproape niste bani din banca (de la 2 banci) si pe una am pus ipoteca pe casa.Acum sunt in divort si banca respectiva cu ipoteca pe casa, e pe numele meu. As dorii sa stiu daca sotul poate sa primeasca jumate din casa, adica daca se poate face partajul in cazul acesta. Am un copil si am nevoie de casa, sotul poate cere jumatate daca ipoteca e pe casa si banca pe numele meu si pe salarul meu. El nu are nici un venit, lucreaza la negru de cand m-am casatorit si nu are vechime, doar vreo 2 ani. Poate avea pretentii la casa?
Multumesc !
ionutzz, utilizator
se face partajul,avand si el o contributie de jumatate.introduceti la partaj si contractul de credit cu ipoteca