Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Gdpr
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Gdpr

Buna ziua! Am lucrat la o multinaționala , in urma unor discuții mi-am dat demisia cu acordul părților. După ce am plecat din companie s-a pus un comunicat cu poza mea in biroul de paza care este la ieșirea din unitate . Este legal și normal ceea ce au făcut conform regulilor GDPR? Acest comunicat a fost văzut de majoritatea muncitorilor și s-a creat o imagine negativă .
Ce scrie in comunicat si de ce va deranjeaza ce scrie in el?
In urma celor expuse s-a incalcat regulamentul GDPR. Puteti sa va adresati instantei competente.
Buna ziua,
draghici.sorin, utilizator
Sunt intr-o mare dilema in legatura cu noua legislatie privind prelucrearea datelor cu caracter personal.
Pentru incheierea unor contracte de intermediere (doar intre prestator si beneficiar iar prestatorul fiind societate comerciala), societatea este obligata sa desemneze un responsabil cu protectia datelor sau este de ajuns ca beneficiarul sa ofere consimtamantul.

Am fost sfatuit sa adaug in subsolul paginii "Datele personale din acest contract,în conformitate cu prevederile legii 677, sunt folosite doar in scopul intermedierii" , dar
Legea 677/2001 a fost abrogata prin legea 129/2018 .
draghici.sorin, utilizator
Daca temeiul legal al prelucrarii datelor este contractul, nu aveti nevoie de consimtamant. Atentie la principiul minimizarii datelor, adica prelucrati DOAR datele necesare incheierii contractului. Trebuie insa informata persoana vizata asupra prelucrarii, informarea fiind un document destul de cuprinzator. Prestatorul trebuie sa incheie si un acord cu dvs. Daca prelucreaza date cu caracter personal sistematic si pe scara larga atunci ii trebuie dpo. Dar asta face subiectul unei analize

draghici.sorin a scris:

Sunt intr-o mare dilema in legatura cu noua legislatie privind prelucrearea datelor cu caracter personal.
Pentru incheierea unor contracte de intermediere (doar intre prestator si beneficiar iar prestatorul fiind societate comerciala), societatea este obligata sa desemneze un responsabil cu protectia datelor sau este de ajuns ca beneficiarul sa ofere consimtamantul.

Am fost sfatuit sa adaug in subsolul paginii "Datele personale din acest contract,în conformitate cu prevederile legii 677, sunt folosite doar in scopul intermedierii" , dar
Legea 677/2001 a fost abrogata prin legea 129/2018 .