Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Intrebare - negocierea prin contract colectiv de munca ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Intrebare - negocierea prin contract colectiv de munca a sporurilor la salariu.

Buna seara am o intrebare lucrez la o fabrica unde se vopsesc piese auto,nu avem nici un spor de toxicitate ,nici in contractul de munca ,Nu este o lege care sa oblige patronul sa acorde pe langa salar si anumite sporuri toxic etc.Va multumesc
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Astfel, sporurile ce se acordă în condiţiile contractului sunt:

a) pentru condiţii deosebite de muncă, grele, periculoase sau penibile, 10% din salariul de bază;

b) pentru condiţii nocive de muncă, 10% din salariul minim negociat la nivel de unitate;

c) pentru orele suplimentare şi pentru orele lucrate în zilele libere şi în zilele de sărbători legale ce nu au fost compensate corespunzător cu ore libere plătite se acordă un spor de 100% din salariul de bază;

d) pentru vechime în muncă, minimum 5% pentru trei ani vechime şi maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de bază;

e) pentru lucrul în timpul nopţii, 25% din salariul de bază;

f) pentru exercitarea şi a unei alte funcţii se poate acorda un spor de până la 50% din salariul de bază al funcţiei înlocuite; cazurile în care se aplică această prevedere şi cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de muncă la nivel de ramură, grupuri de unităţi sau unităţi

10% din salariu
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
~ Conținut șters la cerere ~
Ati primit raspuns aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Nu mai postati aceeasi discutie de mai multe ori, ingreunati munca celor care doresc sa comenteze.
Nivelul sporurilor care se acorda la salariu se stabilesc prin negociere la contrctul colectiv de munca intre patronat si sindicat/ reprezentantii salariatilor, numai in baza existentei/ confirmarii prin buletine de determinare a noxelor depasite. Nu sunt anumite % impuse prin lege care se acorda la salariu.