Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatie privind programarea concediului de odihna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatie privind programarea concediului de odihna de la inceputul anului pentru tot anul !

Buna ziua, este obligatoriu sa iti programezi tot concediul de odihna pentru anul curent? Asa se cere de la locul de munca! Toate perioadele sa le comunici acum pe tot anul (2019). Este vreo obligatie in legislatie ? Multumesc
Codul muncii Legea nr. 53/ 2003 cu modificarile si completarile ulterioare stabileste;
Art. 148. — (1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanților salariaților, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârșitul anului calendaristic pentru
anul următor.
(2) Prin programările colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de muncă.
(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai
mare de 3 luni.
(4) În cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) și (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puțin 60 de zile anterioare efectuării acestuia.
(5) În cazul în care programarea concediilor se face fracționat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic
cel puțin 10 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt.
Art. 149. — Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepția situațiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.
Obligativitatea poate fi mentionata in Reg. Intern al angajatorului sau intr-o procedura operationala de acordare a concediilor.
Cornel Vasile, Consilier juridic