Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare referitor la drepturile angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare referitor la drepturile angajatilor

o firma devnzari bijuterii... are dreptul de a obliga angajatii la urmatoarele :
-pe durata valabilitatii contractului individual demunca si inca 3 ani de laincetarea acestuia sa nu-ti constitui o societate comerciala cu obiectiv de activitate identic sau asemanator cu cel la firmei actuale la care esti angajat in prezent, sa nu devii angajat ,asociat sau actionar intr-o asemenea societate ori sa nu-mi asum functia de administrator , sau cenzor intr-o astfel de societate ,sa nu iau legatura cu cu frunizorii acesteia si sa pastrez pe aceeasi perioada confidentialitatea informatiilor....
Nu este ilegal (daca la asta va referiti) sa se impuna o asemenea clauza contractuala! Este o forma de protectie impotriva concurentei neloiale!B-)
Codul Muncii prevede ca :

Articolul 21 - (1) La incheierea contractului individual de munca sau pe parcursul executarii acestuia, partile pot negocia si cuprinde in contract o clauza de neconcurenta prin care salariatul sa fie obligat ca dupa incetarea contractului sa nu presteze, in interes propriu sau al unui tert, o activitate care se afla in concurenta cu cea prestata la angajatorul sau, in schimbul unei indemnizatii de neconcurenta lunare pe care angajatorul se obliga sa o plateasca pe toata perioada de neconcurenta.
(2) Clauza de neconcurenta isi produce efectele numai daca in cuprinsul contractului individual de munca sunt prevazute in mod concret activitatile ce sunt interzise salariatului la data incetarii contractului, cuantumul indemnizatiei de neconcurenta lunare, perioada pentru care isi produce efectele clauza de neconcurenta, tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatii, precum si aria geografica unde salariatul poate fi in reala competitie cu angajatorul.
(3) Indemnizatia de neconcurenta lunara datorata salariatului nu este de natura salariala, se negociaza si este de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului individual de munca sau, in cazul in care durata contractului individual de munca a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
(4) Indemnizatia de neconcurenta reprezinta o cheltuiala efectuata de angajator, este deductibila la calculul profitului impozabil si se impoziteaza la persoana fizica beneficiara, potrivit legii.

Articolul 22 - (1) Clauza de neconcurenta isi poate produce efectele pentru o perioada de maximum 2 ani de la data incetarii contractului individual de munca.
(2) Prevederile alin. (1) nu sunt aplicabile in cazurile in care incetarea contractului individual de munca s-a produs de drept, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 56 lit. d), f), g), h) si j), ori a intervenit din initiativa angajatorului pentru motive care nu tin de persoana salariatului.

Articolul 23 - (1) Clauza de neconcurenta nu poate avea ca efect interzicerea in mod absolut a exercitarii profesiei salariatului sau a specializarii pe care o detine.
(2) La sesizarea salariatului sau a inspectoratului teritorial pentru munca instanta competenta poate diminua efectele clauzei de neconcurenta.

Articolul 24 - In cazul nerespectarii, cu vinovatie, a clauzei de neconcurenta salariatul poate fi obligat la restituirea indemnizatiei si, dupa caz, la daune-interese corespunzatoare prejudiciului pe care l-a produs angajatorului.

Articolul 26 - (1) Prin clauza de confidentialitate partile convin ca, pe toata durata contractului individual de munca si dupa incetarea acestuia, sa nu transmita date sau informatii de care au luat cunostinta in timpul executarii contractului, in conditiile stabilite in regulamentele interne, in contractele colective de munca sau in contractele individuale de munca.
(2) Nerespectarea acestei clauze de catre oricare dintre parti atrage obligarea celui in culpa la plata de daune-interese.

Deci puteti semna cu incredere , si dupa ce va da afara puteti sa va faceti propria dumneavoastra firma de vanzari bijuterii , sa deviti angajat ,asociat sau actionar intr-o asemenea societate sau (si) sa va asumati functia de administrator sau cenzor intr-o astfel de societate , sa luati legatura cu frunizorii fostului dumneavoastra angajator , si sa contactati clientii acestuia , deoarece aceste clauze din CIM nu respecta Codul Muncii .