avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere legale neplătite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere legale neplătite

Buna ziua,

M-am angajat recent intr-o companie IT și la primul salariu am descoperit ca ei nu plătesc zilele libere legale, in cazul de fata, ziua de 24 Ianuarie. Este legal ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:32, 12 Februarie 2019
entru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.


sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

In speta, daca ati lucrat in zile de sarbatoare legala, angajatorul are obligatia sa va acorde o zi libera in termenul mentionat mai sus sau sa va plateasca pentru ziua lucrata un spor de minim 100% din salariul de baza.


Cornel Vasile a scris:

entru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.


sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

In speta, daca ati lucrat in zile de sarbatoare legala, angajatorul are obligatia sa va acorde o zi libera in termenul mentionat mai sus sau sa va plateasca pentru ziua lucrata un spor de minim 100% din salariul de baza.




Buna seara,

Nu am lucrat, nimeni din firma nu a lucrat, însă ziua respectiva nu a fost plătită deloc. Este legal sa nu se plătească zilele libere legale, chiar dacă nu se merge la munca ?
Este corect sa nu se plătească zilele libere legale, dacă nu se merge la munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se platesc zilele libere la nivel national daca patronul te cheama la munca? CrissG9 CrissG9 As dori sa ma avutati ca am o nelamurire. Am citit ce scrie in lege, doar ca nu am inteles prea bine. Daca pe mine patronul ma cheama la lucru in zilele ... (vezi toată discuția)
Zi libera. Camelia Minion Camelia Minion Buna dimineata. In data de 24 Ianuarie am fost la munca si ni sa spus ca urmeaza ca aceasta zi libera sa ni se dea de Paste. Intrebarea mea este, eu as avea ... (vezi toată discuția)
Lucru in zile de sarbatoare legala CROSETEL CROSETEL Va rog sa-mi spuneti , daca o persoana a lucrat pe 24.01.19, ce drepturi trebuie sa-i acord -timp liber in urmatoarele 30 de zile sau -spor de 100% din ... (vezi toată discuția)