Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asocierea mai multor asociatii de proprietari dintr-un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asocierea mai multor asociatii de proprietari dintr-un ansamblu rezidential

Buna seara,
In cazul in care intr-un ansamblu rezidential exista constituite mai multe asociatii de proprietari(pe fiecare bloc in parte,respectiv 5) ,exista potrivit noii legi a asociatiilor de proprietari, posibilitatea ca acestea sa se asocieze,pentru o mai buna organizare ?
Multumesc.
Buna dimineata,
Se poate. Legea 196/2018 da aceasta posibilitate. Sau pot fuziona toate acestea si crea o asociatie unica, la nuvel de ansamlu rezidential.
ART. 3
(1) In scopul exercitarii drepturilor si obligatiilor ce le revin asupra proprietatii
comune, in cazul condominiilor, se constituie asociatii de proprietari, care se
organizeaza si functioneaza conform prevederilor prezentei legi.
(2) Pentru promovarea valorilor civice ale democratiei si statului de drept si pentru
reprezentarea la nivel local si national, asociatiile de proprietari se pot asocia in
federatii, uniuni, ligi ale asociatiilor de proprietari din municipii, orase sau judete,
respectiv la nivel national, in conditiile prevazute de lege.

(3) In sensul art. 2 lit. h), constituie condominiu:
a) cladiri cu mai multe locuinte sau spatii cu alta destinatie in care exista proprietati
individuale si proprietati comune;
b) cladiri multietajate; un tronson cu una sau mai multe scari din cadrul cladirii
multietajate in cazul in care se poate delimita proprietatea comuna;
c) un ansamblu rezidential format din locuinte si/sau constructii cu alta destinatie,
amplasate izolat, insiruit sau cuplat, in care exista proprietati comune si proprietati
individuale.
Nu este de preferat realizarea unei asociatii de proprietari mamut din mai multe considerente
pe de o parte convocarea adunarilor generale,luarea hotararilor,pe de alta parte executarea de reparatii la parti comune
Cu cat sunt mai multi proprietari cu atat este mai greu de convocat de explicat problemele cu care se confrunta proprietarii din blocul vecin
Alegerea presedintelui de asociatie va avantaja locatarii din imobilul unde acesta domiciliaza dar trebuie inteles ca acesta nu poate acorda timp interes egal pentru toate imobilele
In situatia in care exista mai multe imobile componente a unei singure asociatii de proprietari sunt probleme mari la executarea reparatiilor la un singur imobil
Se mai ridica problema eventualilor restantieri si multe alte aspecte inerente intr-o asociatie de proprietari

Serv.de Indrumare Control Asoc.Propr.ne spune ca nu se poate,decat prin dizolvarea asociatiilor existente,iar art.3 din noua lege se refera la alte aspecte.
Va multumesc.
Multumesc.Sunt de aceeasi parere.Numai ca majoritatea decide,si atunci trebuie sa stim daca exista cadrul legal pentru fuzionare/asociere.
Istoria Romaniei ne arata ca nu intotdeauna majoritatea ia cele mai bune decizii, in primul rand din cauza slabei informari si a lipsei de pregatire. Cum au spus si o parte dintre colegi mai sus, va fi foarte greu de luat decizii, de tinut adunari generale.
Cred ca cel mai bine ar fi sa ramaneti asociatii separate si sa faceti un fel de protocol intre asociatii pentru probleme privitoare la investitii comune.