Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Recuperare indemnizatie accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Recuperare indemnizatie accident de munca

Buna dimineata !
Vreau sa stiu si eu cum si de unde se recupereaza indemnizatia platita de angajator pentru un concediu m,edical de accident de munca.
Multumesc mult !
Buna dimineata,
Adresati-va la Casa de pensii, aceasta trebuie sa faca plata, in baza legii 346/2002-privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare.
Trebuie depusa o copie a procesului verbal de cercetare a accidentului precum si prima parte din FIAM...
Discutati cu dumnealor, va pot indruma mai exact...
Angajatorul depune exemplare originale, nu copii xerox, dupa PV de cercetare a AM avizat de catre ITM si formularul FIAM la CJP care gestioneaza Fondul national unic pentru AM si BP constituit din contributii obligatorii, lunare, ale tuturor firmelor conform Legii nr. 346/ 2002 republicata in 2009 si a Normelor de aplicare aprobate prin ordin comun MMSSF + MSP nr. 450/ 825/ 2006 modificat si completat prin Ordin comun MMSSF+MSP nr. 213/ 363/ 2009.
Detalii gasiti in normele de aplicare ale legii.