avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare definitiva - act
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare definitiva - act

Am primit hotararea pentru custodie exclusiva cu drept de apel al paratului in 30 de zile.
Au trecut 6 luni de atunci, hotararea NU a fost atatacata dar nu am primit hotararea definitiva,
Am nevoie de ea acum, trebuie sa merg sa o iau eu?
De unde o iau de la arhiva?
Nu am avocat.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 15:05, 12 Februarie 2019
Buna ziua,
Ati primit sentinta acasa cu plic?
Daca DA, la 35 de zile de la data postei mergeti la arhiva instantei cu o copie, cu o taxa de timbru de 5 lei si o cerere si legalizati-o.
acea sentinta legalizata este definitiva.
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Dacă nu a fost atacată, hotărârea este definitivă.
Mergeți cu aceasta la registratură, să aveți o cerere de legalizare la dvs și o taxă de timbru de 5 lei per exemplar.
Dacă nu vă decurcați, contractați serviciile unui avocat.
e nevoie si de plic? ar fi culmea ..ca nu il mai am.
sau era doar sa vad data postei?
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2019
Elena1986ianuarie, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e nevoie, doamna de nici un plic.
Si oricum, termenul trebuie sa curga pt ambele parti.
Mergeti la arhiva instantei cu hotararea si o taxa de 5 lei.
Daca nu aveti hotararea, va mai trebuie taxa si pt serviciile de copiere, va spune grefiera cat si va spune si daca e definitiva. Depuneti hotararea si taxa si in cateva zile mergeti din nou sa o ridicati legalizata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare definitiva Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Unde si cui ma adresez ca o hotarare sa fie definitiva? Mi-a fost comunicata, astept 15 zile sa treaca termenul de apel si devine definitiva prin neapelare si ... (vezi toată discuția)
Obtinere copie decizie curtea de apel taxa auto mihaiantonio mihaiantonio Buna ziua, As dori sa stiu care sunt pasii si ce acte sunt necesare pentru a obtine o copie de pe decizia Curtii de Apel cu privire la procesul pe care il ... (vezi toată discuția)
Executare silita in urma unei hotarari judecatoresti Luciana222 Luciana222 In urma unui proces intentat pt recuperarea unui avans am primit castig de cauza,recurs nu a facut si perioada a expirat. Avocatul dupa ce si a primit ... (vezi toată discuția)