Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare definitiva - act
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare definitiva - act

Am primit hotararea pentru custodie exclusiva cu drept de apel al paratului in 30 de zile.
Au trecut 6 luni de atunci, hotararea NU a fost atatacata dar nu am primit hotararea definitiva,
Am nevoie de ea acum, trebuie sa merg sa o iau eu?
De unde o iau de la arhiva?
Nu am avocat.
Buna ziua,
Ati primit sentinta acasa cu plic?
Daca DA, la 35 de zile de la data postei mergeti la arhiva instantei cu o copie, cu o taxa de timbru de 5 lei si o cerere si legalizati-o.
acea sentinta legalizata este definitiva.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Dacă nu a fost atacată, hotărârea este definitivă.
Mergeți cu aceasta la registratură, să aveți o cerere de legalizare la dvs și o taxă de timbru de 5 lei per exemplar.
Dacă nu vă decurcați, contractați serviciile unui avocat.
e nevoie si de plic? ar fi culmea ..ca nu il mai am.
sau era doar sa vad data postei?
Elena1986ianuarie, utilizator
Nu e nevoie, doamna de nici un plic.
Si oricum, termenul trebuie sa curga pt ambele parti.
Mergeti la arhiva instantei cu hotararea si o taxa de 5 lei.
Daca nu aveti hotararea, va mai trebuie taxa si pt serviciile de copiere, va spune grefiera cat si va spune si daca e definitiva. Depuneti hotararea si taxa si in cateva zile mergeti din nou sa o ridicati legalizata.