Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Scutiri salatii pentru constructii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Scutiri salatii pentru constructii

Buna ziua,
Conform Ordonantei 114/ 2018 , salariatii din constructii beneficiaza de scutirii salariale . Intrebarea este daca salariatii cu contract de munca de 2 ore ( part-time ) , beneficiaza sau nu de scutirii. Multumesc . Cu stima Felicia
george-neagu, moderator
Conditia pentru scutiri este 3000<= BRUT<=30000 precizata in OUG114 indiferent de tipul de contract de munca (8 ore sau part-time). Atrag atentia ca Venitul Brut nu este acelasi lucru cu Salariul de Incadrare. Un salariat incadrat cu 3000 lei daca nu are pontajul complect sau are un concediu medical si BRUT<3000 lei din aceste cauze, NU BENEFICIAZA DE SCUTIRI ! In cazul dumneavoastra incadrarea este de 750 lei (3000/4) deci nu beneficiati de scutiri chiar daca lucrati in constructii si conditia de cifra de afaceri este indeplinita. (750<3000)
Multumesc.