avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata pensie intretinere

Buna ziua!
conform hotararii judecatoresti angajatorul a virat catre reprezentantul legal banii pt minor;
-angajatorul nu mai face virarea banilor deoarece partea care trebuia sa platerasca a demisionat;
intrebare: legal angajatorul trebuie sa anunte reprezentantul legal despre aceasta situatie de incetare a platii?
este vreo lege care mentioneaza aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: leonardy44 , utilizator 09:19, 14 Februarie 2019
Art. 786 C.proc.civ. - Continuarea popririi

(1) Poprirea rămâne în ființă și atunci când debitorul își schimbă locul de muncă sau este pensionat. În aceste cazuri, terțul poprit va trimite actele prin care s-a înființat poprirea unității la care se află noul loc de muncă al debitorului sau organului de asigurări sociale competent, care, de la data primirii acestor acte, devine terț poprit.

(2) Dacă debitorul părăsește unitatea fără ca aceasta să cunoască noul loc de muncă, ea îl va încunoștința pe creditor despre această împrejurare. După aflarea noului loc de muncă al debitorului, creditorul îl va aduce la cunoștința unității de la care debitorul a plecat, pentru a se proceda potrivit alin. (1).
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
va multumesc!
exista si un termen in care angajatorul trebuie sa instiinteze creditorul despre situatia prevazuta la punctul 2?
Textul de lege nu instituie si un anumit termen .
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model bogatuion12 bogatuion12 Buna, ma poate ajuta cineva cu un model de cerere pentru poprire pe salariu(pensie alimentara),atunci cand a intervenit schimbarea locului de munca? multumesc (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu alinaemi alinaemi Buna ziua. Am un fost angajat pentru care pe vremea cand lucra la noi am primit scrisoare de executare silita (poprire pe 1/3 din venituri). Am platit penru el ... (vezi toată discuția)
Procedura plata pensie minor dupa schimbarea locului de munca al platitorului anemona34 anemona34 Bun gasit! va rog,sa ma indrumati cei care aveti cunostinte juridice in urmatoarea problema: -in urma cu 8 ani,am divortat ,in hotarare scrie ca tatal sa ... (vezi toată discuția)