Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata pensie intretinere

Buna ziua!
conform hotararii judecatoresti angajatorul a virat catre reprezentantul legal banii pt minor;
-angajatorul nu mai face virarea banilor deoarece partea care trebuia sa platerasca a demisionat;
intrebare: legal angajatorul trebuie sa anunte reprezentantul legal despre aceasta situatie de incetare a platii?
este vreo lege care mentioneaza aceasta situatie?
Art. 786 C.proc.civ. - Continuarea popririi

(1) Poprirea rămâne în ființă și atunci când debitorul își schimbă locul de muncă sau este pensionat. În aceste cazuri, terțul poprit va trimite actele prin care s-a înființat poprirea unității la care se află noul loc de muncă al debitorului sau organului de asigurări sociale competent, care, de la data primirii acestor acte, devine terț poprit.

(2) Dacă debitorul părăsește unitatea fără ca aceasta să cunoască noul loc de muncă, ea îl va încunoștința pe creditor despre această împrejurare. După aflarea noului loc de muncă al debitorului, creditorul îl va aduce la cunoștința unității de la care debitorul a plecat, pentru a se proceda potrivit alin. (1).
Cornel Vasile, Consilier juridic
va multumesc!
exista si un termen in care angajatorul trebuie sa instiinteze creditorul despre situatia prevazuta la punctul 2?
Textul de lege nu instituie si un anumit termen .
multumesc!