Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se face tragerea la sorti a expertului ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se face tragerea la sorti a expertului ?

Buna seara,
Se solicita din sala sa se spuna un numar de la ... la ... si asa se trage la sorti
Sau, in unele instante, exista un program care extrage un numar aleatoriu.
Nu este mai corect sa se faca cu biletele ? Poti fi sigur ca nu exista o intelegere intre judecator si cel care spune numarul ?
rrocambole, utilizator
Puteti fi sigur ca nu se pune problema.
In afara de asta, sa scrii numele a cate 100 de experti pe biletele si sa tragi la sorti dintr-o urna este destul de complicat.
Ma mir ca nu vreti sa fie si bile.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
1) Am intrebat un avocat cum se procedeaza atunci cand instanta doreste sa puna un anumit expert ? Mi-a descris chiar procedura propusa de dvs.
2) La instanta ar trebui sa existe pentru astfel de cazuri, 100 de biletele cu 100 de numere. Se amesteca bine biletelele, iar pe urma este chemat cineva din sala sa aleaga un biletel cu un numar. Nu ar fi mai corect asa ?