avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de închiriere persoana fizica și juridică.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de închiriere persoana fizica și juridică.

Buna ziua,
Este obligatoriu înregistrarea contractului de închiriere ?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 21:10, 16 Februarie 2019
Buna ziua,

Depinde din ce punct de vedere intrebati. Înregistrarea la anaf nu are legatura cu legalitatea contractului.

rex8905 a scris:

Buna ziua,
Este obligatoriu înregistrarea contractului de închiriere ?



Sebastian Murariu a scris:

Buna ziua,

Depinde din ce punct de vedere intrebati. Înregistrarea la anaf nu are legatura cu legalitatea contractului.

rex8905 a scris:

Buna ziua,
Este obligatoriu înregistrarea contractului de închiriere ?




Dacă am închiriat un apartament ,este obligatoriu sa înregistrez contractul la ANAF sau este suficient sa trec valoarea chiriei in Declarația unica și sa o transmit la ANAF.?
In declarația unica ce bonificații completez pentru anul 2019? 0%,5% pentru transmiterea online și 5% pentru plata pana la 15.03.2019?
Mulțumesc !
Nu mai este obligatorie inregistrarea contractului de inchiriere la ANAF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract chirie anaf theogrigore theogrigore Daca am inchiriat un apartment ca si proprietar, cum trebuie sa procedez pentru inregistrarea contractului la ANAF? Se poate realiza aceasta procedura si ... (vezi toată discuția)
Declaratie anaf inchiriere imobil adrian2656 adrian2656 Buna ziua. Incepand cu 1 iunie 2019 am inchiriat un apartament cu contract de inchiriere tiparit si completat/semant de mine respectiv chirias. Inteeleg ca ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica 2019 la inchiriere cirivio cirivio Am un contract de inchiriere pentru un apartament ,impreuna cu sotia pentru care am depus declaratia unica in 2018.Pe data de 24.02.2019 am reziliat contractul ... (vezi toată discuția)