Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare motor cu unul identic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare motor cu unul identic

Salut am 18 ani (detin permis de conducere) si un ford mondeo mk1 din 1995 cu un motor de 1.8 benzina 115 cai,motorul a fost schimbat cu unul identic (cod: RKA),motorul este schimbat de ceva timp pe masina ilegal pot spune, schimbat de un mecanic doar ca nu in service ci acasa. Motorul a fost cumparat fara nici un act si pana in ziua de astazi nu au fost probleme. Insa am cautat si am gasit opinii si opinii acum nu stiu ce sa cred. Sincer as putea da masina doar ca are o valoare sentimentala enorma pentru mine si acel motor la fel. Cum as putea sa trec rarul ? De unde sa obtin o adeverinta cum ca motorul a fost schimbat sau pot macar (sunt constient ca nu are nici un act),am citit cum ca, cativa oameni au sters seria motorului si a fost trecut in carte citez ''fara serie''. Stiu ca a mai existat o astfel de problema doar ca eu consider ca e putin diferita! Multumesc o zi faina :)
S.V.K., utilizator
Dacă ștergi seria nu trece fără serie.
In majoritate, mașinile făcute pentru România au seria în carte,în schimb, cele aduse din afara când trec pe la rar nu le mai pune seria în carte nefiind în documentele străine, pentru ca acolo nu se trece ca la noi, cel puțin asta am observat eu.

Dacă mașina e asa veche, tu ce treaba ai la rar? Nu e pe România sau? Dacă e înmatriculată singura ta grija se trebui sa fie itp-ul.
Am uitat sa precizez masina este inscrisa pe bulgaria. Ma oprit un echipaj si i-am dat actele si mi-a spus cum, ca nu este inspectia tehnica facuta. Si asa am ramas fara numere. A precizat ca pentru reobtinerea nr. trebuie sa trec rarul. Si nu vreau sa am probleme de aceea intreb, stiam ceva cum, ca nu ar exista seria motorului dar nu stiu...De asta intreb ca sa nu fac programare degeaba... Deci in concluzie totul ar fi ok?
Nu continuati sa desfasurati demersuri asupra motorului care in eventual la la RAR poate genera respingerea cererii de omologare,pansonarea si completarea seriei motor in CIV,
daca sunteti depistat in trafic circuland cu vehiculul cu motor inlocuit dar care nu este consemnat in baza de date RAR si in documentele vehiculului,urmeaza sa fie retinut talonul ,se dispune sechestrarea vehiculului
Primordial este sa puteti face rost de document legal de provenienta motor
Variante fie operatori economici preluare epave auto, fie centre remat,fie centre preluare fier vechi
in cazul vehiculelor la care s- a inlocuit motorul,normele in domeniu prevad obligativitatea ca proprietarul sa desfasoare demersuri la RAR pentru omologare,pansonare,consemnare inlocuire motor in CIV
In cazul in care se depisteaza in trafic vehicule a caror serii motor ,sasiu nu coincid cu datele din CIV si din baza de date RAR,autoritatile dispun retinerea documentelor,inclusiv masura sechestrului vehiculului
In eventualitatea in care reusiti obtinerea de document provenienta motor puteti desfasura demersuri la service auto autorizat care sa elibereze documente legale pentru inlocuit motor
RAR accepta cererile pentru inlocuire motor ,numai in baza documentelor de provenienta si de montaj motor in unitate autorizata
Alta mica problema daca vreau sa o inscriu pe Romania? Cum ar trebui sa procedez
Am inteles... Multumesc frumos :(