Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare motor autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare motor autoturism

Buna ziua.Va rog frumos sa-mi spune-ti daca schimb motorul unui Renault T WINGO cu altul second si care are acelasi tip, acelasi cod,aceleasi performante(capacitate cilindrica,putere,combustibil,etc.) difera doar anul fabricatiei(1999 fata de 2000),mai este necesara adeverinta de la un atetelier autorizat pentru montarea acestuia la R.A.R. Se face omologare sau se fac doar modificari in actele masinii cu noile date ale motorului montat(carte de identitate,talon).Va multumesc.
se face omologare la RAR pe baza montarii intr-un service autorizat si a documentului de achizitie ( cu serie motorului ) a celui nou.

daca nu este spart blocul motor unde este stantata seria, motoarele sunt de acelasi tip, mai bine inlocuiesti totul in el si il repari...costurile sunt mai mici decat sa solicit modificarea CIV si taxele de omologare.
Pentru inlocuire motor ,este necesar sa solicitati programare la RAR care va verifica documentele de provenienta si de montaj,se va pansona serie noua cu sigla speciala RAR,
se va completa modificarea in cartea de identitate auto si in baza de date evidenta auto de la RAR
Nu este spart blocul motor si este bun, prefer sa-l schimb.Multumesc.