Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACTE DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACTE DE MUNCA

Un salariat cu norma intreaga la o societate comerciala poate sa incheie un al 2- lea contract individual de munca cu norma intreaga la a doua societate comerciala,
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, se poate incheia un alt c.i.m. cu norma intreaga cu un nou angajator chiar daca mai exista un c.i.m. cu norma intreaga.
Cornel Vasile, Consilier juridic