Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot functiona intr - un spatiu doua Pfa?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot functiona intr - un spatiu doua Pfa?

Pot functiona intr - un spatiu doua Pfa?! Cum pot deschide o firma ( ex : salon de infrumusetare coafor si manichiura) unde persoanele doresc sa lucreze intr un spatiu comun ( inchiriat) dar fiecare sa plateasca ce consuma etc sa nu existe sef si angajat!!? Multumesc!
george-neagu, moderator
Cele doua pfa-uri vor fi infiintate la registrul comertului fiecare cu sediul social la domiciliul titularului si ca punct de lucru la adresa undeva fi salonul, pe baza contractului de inchiiere in care sa se specifice ca sunt doi chiriasi (adica cele doua pfa cu datele lor de inregistrare la registrul comertului), fiecare cu 50% din spatiu si din valoarea chiriei.
Fiecare va avea casa de marcat proprie, deci isi va inregistra fiecare venitul incasat si va face propriile cheltuieli. Cautati sa impartiti acel spatiu in jumatate bine definita, cu cele doua scaune de lucru.
Da, conform legii nu exista probleme deoarece este vorba de exercitarea activității.
Va multumesc mult!
punctul de lucru se poate schimba in timp intr un alt oras?
Desfășurarea activității se poate face si in alt oras.
Este practic o firmă care trebuie să fie dinamica pentru ca in caz contrar intra in faliment.