Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare de nume, gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare de nume, gresit

Buna ziua! Ce se poate face in situatia aceasta? Ambii parinti ai mamei mele sunt morti si vor sa dezbata mostenirea, insa acum dupa fff multi ani, sunt 6 copii, au sesizat ca numele si prenumele tatalui lor e gresit in certificatul de nastere a 3 dintre ei... adica in loc de Eftimie Necula e scris gresit Eftime Neculai.
Va rog sa ne indrumati unde sa mergem si ce se poate face in aceasta situatie?
Va multumesc din suflet!
Cand se va dezbate succesiunea, li se va lua la notariat celor doi martori (a caror prezenta este oricum obligatorie) si cate o declaratie de notorietate, ca l-au cunoscut bine pe numitul Eftimie Necula si stiu ca a fost una si aceeasi persoana cu Eftimie Neculai.