avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitarea cazierului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitarea cazierului

Sedinta din data de 17.10.2007 la ora 08:30
Complet: C3 apel - arestaţi
Soluţionare
În baza art. 379 pct. 2 lit. „a” Cod procedură penală, admite apelul declarat de inculpatul SLABU EMILIAN – NICOLAE, fiul lui Ion şi Elena, născut la 04.12.1975, împotriva sentinţei penale nr. 208/10.07.2007 a Judecătoriei Urziceni pe care o desfiinţează cât priveşte neaplicarea circumstanţelor atenuante şi cuantumul pedepselor aplicate şi, rejudecând: Descontopeşte pedeapsa rezultantă de 3 ani închisoare în pedepsele componente de 3 ani închisoare, 2 ani închisoare şi 2 ani închisoare. În baza art. 208 alin. 1 şi 4 – 209 alin. 1 lit. e,g şi i Cod penal cu aplicarea art. 37 lit. b Cod penal şi art. 74, 76 Cod penal, condamnă inculpatul Slabu Emilian – Nicolae la pedeapsa de 2 ani închisoare. În baza art. 86 alin. 1 din O.U.G. 195/2002 republicată cu aplicarea art. 37 lit. b Cod penal şi art. 74, 76 Cod penal, condamnă inculpatul la pedeapsa de 8 luni închisoare. În baza art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002 republicată cu aplicarea art. 37 lit. b Cod penal şi art. 74, 76 Cod penal, condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa de 8 luni închisoare. În baza art. 33-34 Cod penal inculpatul va executa pedeapsa de 2 ( doi ) ani închisoare. Menţine starea de arest a inculpatului şi deduce din pedeapsa aplicată perioada reţinerii şi arestării preventive de la 17.05.2007 la zi. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei apelate. Cheltuielile judiciare inclusiv cele cu asistenţa judiciară din oficiu pentru apelantul inculpat rămân în sarcina statului. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi comunicare pentru apelantul – inculpat. Pronunţată în şedinţă publică azi, 17.10.2007.

Alte discuții în legătură

Pedeapsa kta16 kta16 Buna ziua! Pe 21.03.2012 o cunostinta a primit urmatoarea pedeapsa (postez exact cum am gasit pe site-ul judecatoriei): Solutie: 1.1. Condamnă inculpatul X ... (vezi toată discuția)
Decizie curtea de apel doriangray doriangray Buna ziua ! Atasez alaturat decizia Curtii de Apel in urma contestarii deciziei tribunalului Bucuresti (am sters numele si orice date de identificare) , ... (vezi toată discuția)
Condamnare? nicoletacar nicoletacar va rog sa mi spunet ce sentinta este?este condamnat va rog sa mi explicati sentinta. va multumesc olutie: Emite adresa catre Biroul Executari Penale a ... (vezi toată discuția)