avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizie Curtea de Apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizie Curtea de Apel

Buna ziua !
Atasez alaturat decizia Curtii de Apel in urma contestarii deciziei tribunalului Bucuresti (am sters numele si orice date de identificare) , daca ma poate ajuta cineva sa-mi "citeasca"si mie sentinta ? si as avea si eu cateva intrebari :
1 - se poate ca judecatorii curtii de apel sa modifice decizia tribunalului ? Tribunalul a decis pedeapsa de 3 ani si 6 luni , iar din cate inteleg eu din decizia atasata curtea de apel a decis pedeapsa de 6 ani cu executare (poate n-am inteles eu bine ?)
2- se mai poate face recurs ? care mai sunt caile de atac ?
3- in urma acestei decizii cat trebuie sa execute ? Mai exista posibilitatea eliberarii conditionate ?


Decizie Curtea de Apel :
Inculpatul xxxxxxxxxx - Descontopeşte pedeapsa rezultantă de în pedepsele componente – pedepsele indivizibile de 3 ani închisoare, 3 ani şi 6 luni închisoare şi 810 zile închisoare prin înlăturarea prev. de art. 33 lit. a şi 34 lit. b Cod penal. În baza art. 323 alin. 1 Cod penal cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. a Cod penal condamnă pe inculpatul xxxxxxxxxx - (fiul lui X si Y , născut la data de -----în ---------, domiciliat ---------) la 6 ani închisoare cu aplic. art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 65 Cod penal, aplică inculpatului xxxxxxxxxx - pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal pe o durată de 3 ani după executarea pedepsei principale. În baza art. 26 C.pen. rap. la art. 194 alin. 1 C.pen. cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. a C.pen., condamnă pe inculpatul xxxxxxxxxx - la o pedeapsă de 3 ani închisoare, cu aplicarea art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 65 Cod penal, aplică inculpatului xxxxxxxxxx - pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. Înlătură dispoziţia privind reţinerea tentativei la infracţiunea prev. de art. 49 din Legea nr. 161/2003 cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. b Cod penal. În baza art. 26 C.pen. rap. la art. 49 din Legea nr. 161/2003 cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. a C.pen., condamnă pe inculpatul xxxxxxxxxx - la o pedeapsă de 3 ani şi 6 luni închisoare cu aplicarea art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 65 Cod penal, aplică inculpatului xxxxxxxxxx - pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. În baza art. 279 alin. 1 C.pen. rap. la art. 141 din Legea nr. 295/2004 cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. a C.pen. condamnă pe inculpatul xxxxxxxxxx - la o pedeapsă de 2 ani închisoare cu aplicarea art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 61 C.pen, revocă liberarea condiţionată acordată inculpatului cu privire la restul rămas neexecutat de 810 zile închisoare din pedeapsa de 7 ani închisoare ce i-a fost aplicată prin sent.pen. nr. xxxxx/8.12.2006 a Judecătoriei X. În baza art. 33 lit. a – 34 lit. b C.pen., contopeşte pedepsele indivizibile de 3 ani închisoare, 3 ani şi 6 luni închisoare şi 810 zile închisoare, cu pedeapsa de 6 ani închisoare aplicată prin prezenta sentinţă urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea de 6 ani închisoare cu aplicarea art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 65 Cod penal aplică inculpatului xxxxxxxxxx - pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal pe o durată de 3 ani după executarea pedepsei principale. În baza art. 381 din Codul de procedură penală, cu ref. la art. 88 Cod penal deduce din pedeapsa aplicată durata reţinerii şi arestării preventive de la 31.07.2012 la zi. În baza art.381 Cod procedură penală cu ref. la art. 350 C.proc.pen. menţine starea de arest a inculpatului.

Alte discuții în legătură

Pedepse noul cod penal Ersin Dervis Ersin Dervis Buna ziua ! Am si eu o problema, intrebarea mea se refera la prevederile noului cod penal, in fapt m-ar interesa care ar fi mai convenabil pentru inculpat.In ... (vezi toată discuția)
Aplicare titlu sentinta penala dana manea dana manea Un salariat din instituita noastra,a fost condamnat penal,in baza vechiului cod penal art.289 alin.1 cu aplicarea art.5 cod. pen. la pedeapsa de 1 an si 6 luni ... (vezi toată discuția)
Liberare condiționata ionut_ghi ionut_ghi buna ziua!sotul meu a fost condamnat pt o perioada de 6 luni in data de 15.03.2017 a fost admis pt eliberarea conditionata abia pe 1.09.2017 afisarea a fost ... (vezi toată discuția)