avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mi-a fost spartă casa și mi-au fost furate mai multe ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mi-a fost spartă casa și mi-au fost furate mai multe bunuri, printre care și o tabletă. Am găsit o parolă a hoțului, e ilegal să îi accesez contul de e-mail?

Buna seara,

In septembrie mi-a fost sparta casa si mi-au fost furate mai multe bunuri, printre care si o tableta.
Hotul/cumparatorul nu a schimbat adresa de logare al tabletei android si prin urmare am putut vedea mare parte din istoric si o parola salvata de la adresa de email.

Precizez ca hotul/cumparatorul a salvat in contul meu de google adresa lui de email cu parola aferenta.

Intrebarea este daca e ilegal sa intru pe acel cont de email ca sa aflu mai multe detalii despre el.

Va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 24 Februarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: bgdan5 , utilizator 16:08, 28 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ati sesizat politia?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
am plangere facuta la politie in septembrie. acum as avea posibilitatea sa aflu mai multe despre el dar mi-e frica sa nu fiu acuzat de violarea emailului. etc


sa nu ma duc la politie si sa zic: *stiti am spartul contul de email, stiu unde sta...*, dar sa fi facut si eu la randul meu o infractiune.
Ultima modificare: Joi, 21 Februarie 2019
bgdan5, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa vorbiti cu politia, sunt activitati pe care le pot face ei ca sa il identifice, nu trebuie sa va implicati dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc. Atunci dosarul e ca si clasat... Nu am vazut prea mare interes din partea dumnealor la sesizarea de furt.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
O femeie din Olanda si-a depistat violatorul prin a accesa iPhone-ul care i-l furase cand a violat-o. Si ea s-a plans ca Politia nu facea nimic pana nu l-a depistat ea.
Ultima modificare: Luni, 25 Februarie 2019
tgeorgescu, utilizator

Alte discuții în legătură

Frauda informatica ContSters327384 ContSters327384 Salut ! Acum 6 luni , mi s-a spart contul meu de facebook , din cate mi-am dat eu seama chiar de niste amici cu care ma certasem de curand acum 6 luni ! Mi ... (vezi toată discuția)
Probleme de logare luizaec luizaec Sunt utilizatorul nicole71 si mi-am facut cont in data de 13.05.2009. Am instiintat si o colega despre \"avocatnet\", iar aceasta si-a deschis contul luizaec ... (vezi toată discuția)
Cineva s-a folosit de e-mailul meu justmyself justmyself buna ziua. de curand mi-am dat seama ca cineva s-a folosit de e-mailul meu pentru a-mi afla parola de pe un forum unde eu am si un cont.as vrea sa stiu, daca ... (vezi toată discuția)