Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mi-a fost spartă casa și mi-au fost furate mai multe ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mi-a fost spartă casa și mi-au fost furate mai multe bunuri, printre care și o tabletă. Am găsit o parolă a hoțului, e ilegal să îi accesez contul de e-mail?

Buna seara,

In septembrie mi-a fost sparta casa si mi-au fost furate mai multe bunuri, printre care si o tableta.
Hotul/cumparatorul nu a schimbat adresa de logare al tabletei android si prin urmare am putut vedea mare parte din istoric si o parola salvata de la adresa de email.

Precizez ca hotul/cumparatorul a salvat in contul meu de google adresa lui de email cu parola aferenta.

Intrebarea este daca e ilegal sa intru pe acel cont de email ca sa aflu mai multe detalii despre el.

Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Nu ati sesizat politia?
am plangere facuta la politie in septembrie. acum as avea posibilitatea sa aflu mai multe despre el dar mi-e frica sa nu fiu acuzat de violarea emailului. etc

sa nu ma duc la politie si sa zic: *stiti am spartul contul de email, stiu unde sta...*, dar sa fi facut si eu la randul meu o infractiune.
bgdan5, utilizator
Trebuie sa vorbiti cu politia, sunt activitati pe care le pot face ei ca sa il identifice, nu trebuie sa va implicati dvs.
Va multumesc. Atunci dosarul e ca si clasat... Nu am vazut prea mare interes din partea dumnealor la sesizarea de furt.
O femeie din Olanda si-a depistat violatorul prin a accesa iPhone-ul care i-l furase cand a violat-o. Si ea s-a plans ca Politia nu facea nimic pana nu l-a depistat ea.
tgeorgescu, utilizator