Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract pe perioada determinata-sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract pe perioada determinata-sarcina

Buna ziua!

Sunt angajata la firma X din 07.01.2019 avand contract pe perioada determinata pe 6 luni, el urmand sa expire in 07.07.2019.
Acum sunt insarcinata in 12 saptamani, data probabila a nasterii fiind in 13.07.2019, iar cea a intrarii in prenatal in 15.07.2019.
Mentionez de asemenea ca din 29.01.2019 sunt angajata si la alta firma Y cu 2h/zi, contract pana in 30.10.2019.
Inainte sa ma angajez in 07.01.2019 am lucrat altundeva, deci as avea cele 12 luni anterioare in ultimii 2 ani pentru indemnizatie(85% net), dar nu stiu daca voi primi si cei 85% brut de la firma X, fiind ca atunci cand voi intra in prenatal, nu voi mai fi angajata la ei.
Va multumesc
La expirarea contractului de munca la 15.07.2019 aveti doua posibilitati:

1. Incetati si al doilea contract si va inscrieti la somaj.
Daca indepliniti conditiile de somaj, atunci veti preda la ei certificatele medicale de concediu de maternitate, iar pe durata acestuia somajul se suspenda.
Ulterior puteti beneficia si de concediul de crestere a copilului pana la 2 ani.

2. Ramaneti cu CIM activ la firma Y si predati la ei certificatul medical de sarcina, impreuna cu adeverinta de la firma X cu veniturile brute si zilele de stagiu de asigurare realizate in ultimele 6 luni lucrate acolo.
Firma Y va plati concediul medical pe baza veniturilor realizate de ambele firme, dar la 30.10.2019 va inceta oricum CIM, Trebuie sa va inscrieti la somaj si continuati plata la ei, apoi intrati in CCC.
marina231095 a scris:

.....
Acum sunt insarcinata in 12 saptamani, data probabila a nasterii fiind in 13.07.2019, iar cea a intrarii in prenatal in 15.07.2019.
.....

1. Nu puteti naste in 13.07.2019 si sa intrati in prenatal in 15.07.2017 ...

2. In calculul indemnizatiei pentru CCC, vor intra toate veniturile realizate in cele 12 luni eligibile pentru CCC.
Data probabila a nasterii 13.09.2019***. Imi cer scuze.
Am dreptul la CCC din tot ce am realizat in ultimele 12 luni, insa nu eram sigura daca mi se va recunoaste si activitatea de a firma X(avand in vedere ca nu voi mai fi angajata la ei din 07.07.2019, iar eu intru in concediu prenatal in 15.07.2019) pt cele 6 luni pentru indemnizatia de concediu de maternitate.
Vi se ia in considerare si acele venituri numai daca intra in calculul celor 12 luni eligibile pentru CCC.